ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:21

Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'nin temeli dualarla atıldı

Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisinin temeli dualarla atıldı


Erpiliç A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever iş adamı Ali Ericek tarafından yaptırılan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nin temeli, Gölköy yerleşkesinde düzenlenen bir törenle atıldı.

Törene; Vali Yardımcısı Cemal Polat, Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü ile Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, YÖK Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Erpiliç A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ericek, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu ve çok sayıda protokol üyesi katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende, Zeynel Abidin Aydın Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu.

Törenin açılış konuşmasını yapan AİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cağfer Karadaş, Ramazan ayında bir cuma günü ‘hayırlı’ bir başlangıç için bir araya geldiklerini vurgulayarak, ALİ ERİCEK İLAHİYAT FAKÜLTESİ TATBİKAT CAMİSİ’nin yapımında başta hayırsever iş adamı Ali Ericek ve ailesi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Erpiliç A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever iş adamı Ali Ericek’in selamlarını getirdiğini belirterek konuşmasına başlayan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ericek ise Ramazan ayında mübarek Cuma gününde ALİ ERİCEK İLAHİYAT FAKÜLTESİ TATBİKAT CAMİSİ’nin temelini atmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, caminin üniversite ve Bolu’ya hayırlı olmasını diledi.

Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise camiye verdiği destekten dolayı hem Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e hem de hayırsever iş adamı Ali Ericek ve ailesine teşekkür etti. Yapılacak caminin özelliklerini aktaran Coşkun, konuşmasında üniversite bütçesinden yararlanılarak yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Rektör Coşkun, şöyle konuştu: “Merkezi yemekhane binası inşaatı bitti, hizmete hazır durumda. Diş Hekimliği Fakültesi bu dönem öğrencilerini ağırlayacak. Mühendislik Mimarlık Fakültesi ek binası, merkez laboratuvarı binası, Nükleer Radyasyon Tespit Uygulama ve Araştırma Merkezi binası, 162 daireli lojman binaları, BESYO ek spor tesisleri, Gerede Kampüsü spor salonu, ihale işlemleri süren Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası ile yurt binaları ve Pasif Ev inşaatı devam ediyor.”

İKİNCİ KAMPÜS HIZLA YÜKSELİYOR

Coşkun, bugün temeli atılan İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii binası ile beraber son 3,5 senede üniversiteye kazandırılan fiziki mekan sayısının 16’yı bulduğunu belirtti. Coşkun, “2010 ve 2011 yıllarında arazilerini kamulaştırarak üzerine inşa ettiğimiz yeni birimlerimize ait binalarla şu anda içinde olduğumuz alan, üniversitemizin ikinci kampüsü haline gelmiş durumdadır.” diye ifade etti.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay da yüksek öğretimde yeniden yapılanma ve faaliyet içinde ciddi bir ‘atılım’ içinde olduklarını anlatarak, her alanda 2 katına çıkan AİBÜ ile birlikte yeni kurulan üniversiteler başta olmak üzere, diğer üniversitelerin de benzer bir durumda olduğunu söyledi. Prof. Günay, üniversitelerin, insan yetiştirme ve bilim üretme kapasitesi ile ülkenin refahını ve rekabet gücünü belirleyen kurumlar olduğunu hatırlatarak, “Şu anda üniversitelerimiz inanç özgürlüğü ve akademik özgürlük itibariyle gerçekten üniversite mensupları için bir özgürlük alanı haline gelmiştir.” dedi.

Eski bir AİBÜ üyesi olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan AKP Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz ise İlahiyat Fakültesi ve Tatbikat Camisi’nin hem söz konusu fakültede hem de üniversitenin diğer birim ve bölümlerinde yetişecek öğrencilere katkı sağlayacağını düşündüğünü söyledi. AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun da son yıllarda rektör ve çalışma arkadaşları ile Bolu’daki hayırseverlerin katkılarıyla üniversitenin 2’ye katlanan bir büyüklüğe kavuştuğunu vurgulayarak, rahmetli İzzet Baysal’ın emaneti, Türkiye’deki ilk en büyük vakıf destekli üniversite olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin diğer üniversitelere de örnek olduğunun altını çizdi.

Vali Yardımcısı Cemal Polat ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptıkları konuşmalarda, üniversitenin kurucusu merhum İzzet Baysal’ı rahmetle anarak, temeli atılan caminin yapımında emeği geçen hayırsever iş adamı Ali Ericek ve ailesine teşekkür ettiler.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in gönderdiği tebrik telgrafının da okunduğu tören, İl Müftüsü Mehmet Şahin’in okuduğu dualar eşliğinde Bolu protokolünün butona basarak ALİ ERİCEK İLAHİYAT FAKÜLTESİ TATBİKAT CAMİSİ’nin temelini atmasıyla sona erdi.

Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi, bir kompleks olarak 5 bin metrekare kapalı alana sahip. Cami ibadet alanı yaklaşık 3 bin 500 kişi alabilecek. Cami bünyesinde en alt katta İslami ilimler araştırma merkezi, seminer salonu, tünel bağlantısı, hemen üstünde kütüphane ile hanımlar bölümü olacak, son katta ise cami bölümü, son cemaat yeri ve şadırvan, revaklı avlu ve yan mahvel bölümleri bulunacak.

Törenin ardından, YÖK üyeleri Günay ve Yıldırım, konuk Rektör Eruslu, rektörlüğü ziyaret ederek Prof. Dr. Hayri Coşkun’dan üniversitede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER