ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:35

Alevilerin, Gadir-i Hum Bayramı kutlandı


Hz. Muhammed'in (sas) Veda Haccı dönüşünde, Hz. Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen Gadir-i Hum Bayramı, Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Ankara Yenimahalle ilçesindeki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde kutlandı.
Etkinliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ehlibeyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Yeral, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Abdal Musa Tekkesi'nden Halife Baba Hüseyin Eriş, Yazar İhsan Eliaçık, Alevi dedeleri ve davetliler katıldı. Alevilikle ilgili iki ayrı oturumun gerçekleştirildiği panelin ardından Alevi ozanları ve Keçiören Şubesi Pir Sultan Abdal Derneği Semah Ekibi sahne aldı.

BARIŞ İÇİN ÇABA GÖSTERİN

Verdiği destekten dolayı plaket takdim edilen Başkan Yaşar, “Alevi yurttaşlarımla bir arada olmaktan gurur duyuyorum” dedi. Tüm inançlara saygı gösterilmesi gerektiğine değinen Yaşar, “Huzur istiyorsak hukukun üstünlüğünü göz önüne almalıyız. Barış içinde yaşamak için çaba sarf etmeliyiz. Herkesin inancını özgürce ifade etmesi ve yaşayabilmesi temel insan hakkıdır ve herkesin saygı göstermesi gerekir” dedi.

HERKESE HOŞGÖRÜ

Ankara’da ilk defa bir belediye olarak Alevi yurttaşlar için cemevi inşa ettiklerini vurgulayan Yaşar, şunları söyledi: “Batıkent Kültür Merkezi’ni kısa bir süre sonra sizlerle birlikte açacağız. Aileden başlayarak ayrım yapmaksızın herkesi kucaklamalıyız. Birbirimizi sevmeli, hor görmemeliyiz. Herkese hoşgörüyle yaklaşmalı, ayrımcılık yapmamalıyız. İnancımız da bunu emrediyor”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER