ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:36

Alevi-Sünni cemaat birlikte namaz kıldı, ardından bayramlaştı


Cami, cemevi ve aşevinin aynı çatı altında buluştuğu Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Hz. Ali Camii’nde Kurban Bayramı daha bir coşkulu yaşandı.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan Hz. Ali Camii ve Cemevi’nde bir araya gelen cemaat, omuz omuza namaz kıldı, dışarıda bayramlaşarak Türkiye’ye hoşgörü mesajı gönderdi. Hz. Ali Camii’nin imamı Ali Rıza Güvenkaya, hep birlikte omuz omuza bayram namazını kıldıklarını, dışarıda da kucaklaşarak bayramlaştıklarını söyledi. İmam Güvenkaya birlikteliği, “Bundan daha hoşgörülü bir şey olduğunu tahmin etmiyorum” diyerek özetledi.

Mahallenin Alevi kanaat önderi Ali Timurtürkan da Alevi ve Sünni vatandaşların arasına fitne fesat sokarak karıştırmak isteyenlere, “Allah fırsat vermesin. Alevi veya Sünni fark etmiyor, ben Alevi dedesi olarak bayramları her zaman birlikte ve bir arada kutluyoruz. Arkadaşlarımızla hiçbir ayrım yapmadan bayramlaşıyoruz. Allah nice bayramlara yetişmemizi sağlasın, birliğimizi bozmak isteyenlere Allah fırsat vermesin.” şeklinde seslendi.

Kılınan bayram namazının ardından dışarıda sıraya girerek bayramlaşan Fatsa Cemevi Derneği Başkanı İhsan Kartal da “Birlikteliğin, kardeşliğin böyle olmasını Türkiye genelinde istiyoruz. Biz cami, cemevi, aşevi olarak bu anlamda Türkiye’de ilkiz. Hiçbir zaman Alevi Sünni ayrımı yapmadık. Burada şu anda beşyüz kişilik cemaatin yarısı Alevi yarısı Sünni’dir. Kim gelse bizim kardeşimiz, canımız, ciğerimiz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER