ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 22:09

Alevi Konferansı cem töreniyle son buldu

Alevi Konferansı cem töreniyle son buldu


Demokratik Toplum Kongresi (DTK)'nin düzenlediği 1. Kürdistan Alevi Konferansı, bazı Alevi dernekleri temsilcileri, BDP’li vekiller ve çok sayıda kişinin katıldığı cem töreniyle son buldu.

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi öncülüğünde, Aleviler ve Alevilikle ilgili kültürel ve dinsel konuların tartışıldığı iki gün süren 1. Alevi Konferansı yapıldı. Konferansın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı Pir Sultan Abdal Cem ve Kültürevi’nde Cem töreni düzenlendi. Törene; BDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi eski Kültür Bakanı Golmorad Muradi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Demokratik Alevi Federasyonu, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şubesi, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Araştırmacı Yazar Celilê Celil ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Alevi dedelerinden Hasan Kılavuz ve Hüseyin Gazi Metin’in yönettiği cem töreninde, Ali Sizer’in söylediği Alevi deyişleri eşliğinde Adıyaman’dan gelen semah ekibi semaha durdu. Semah gösterisinin ardından lokma dağıtıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER