ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 00:24

Alevi iftarına katılan ünlülerden birlik ve beraberlik vurgusu


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı Alevi iftarında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapıldı. İftarda buluşan ünlü isimler, Aleviler ile Sünnilerin aynı masada bir araya gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Alevi-Bektaşi federasyonları ve derneklerinin iftarına konuk oldu. Polat Rönesans Otel’de verilen iftar yemeği siyaset, ekonomi, sanat ve spor dünyasından önemli aktörleri bir araya getirdi. Yemeği Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem ile Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat tertip etti.

İftara katılan isimler, Alevi ve Sünni kardeşliğinin perçinlenmesi gerektiğine işaret etti. Bu isimlerin gerek buluşma gerek Alevi ve Sünni bağları ile ilgili görüşleri şöyle:

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: “İslam dini bütünlüğü içinde böyle bir iftar sofrasını paylaşmak esasında kardeşliğin anlamını bilmektir. Türkiye için pek çok oyunun oynandığı bir ortamda ortak değerler ekseninde bir araya gelmenin büyük ehemmiyeti var. Hakikaten bu ortamlar esasında bizi biz yapan değerlerdir; bütün oyunları bozacak en önemli güç, kaynaktır. Onun için bu iftarı gayet anlamlı görüyorum. Önemli olan bizi biz yapan değerlerin idrakinde olmaktır. Bu bir iftar sofrası olduğu gibi idrak sofrası. Bu sofrada idrak etmemiz, idrakine ermemiz gereken değerler var. Ayrıştırılmaya çalışılan değerleri paylaşmak en uygunudur. Bu, değerleri güçlendirir, oyunları bozar, direnci artırır. Milletin direnci artırdığında da fitne ve fesat yer edinmez.
‘Anadolu Alevisi, Sünnisi gönlünde tüter Ehli Beyt sevgisi’ diyor ya ben de ‘vatan, millet, insan, sevgisi önemli, gönlümüzde tüten elimizden kaçmamalı’ diyorum. Hakikaten bu iftar, Ramazan’ın idrakine uygun bir buluşmaydı.”

Alevi Dedesi Fethi Erdoğan: “İftar anlamlı ve iyi. Geç kalmış bir girişim fakat sebep olanlardan Allah razı olsun. Şu aşamada birlik ve beraberliği lafta koymamak gerekiyor. Devletin bu anlamda önemli görevleri var. Devlet tam anlamı ile birlik ve beraberliği temin etmeli.
Aleviler ile Sünnilerin bağını artırmak mühim. Geç kalınmış, derin bir konu. Bu girişimler inşaallah iyi netice verir. Çünkü Alevi toplumu çok büyük rahatsızlıklar yaşıyor, büyük kayıplar veriyor. İnancını, ibadetini, örf ve adetini yaşayamıyor. Asimile oluyor, dejenere oluyor. Buradan bu toplumu kurtarmalıyız. Bu duruma getirilmesinin kimseye faydası yok, aksine zararı var. Bilhassa devlete.
Ben Elazığlıyım. 1934 doğumluyum. Sünnilerle kirvelikler, ortaklıklar kurduk, arkadaşlıklar kurduk sorun yoktu. Sorunu siyasiler çıkardı, siyasiler çözsün. Allaha inanıyorlarsa Allah bunun hesabını sorar."

Fatsa Arpalık Muhtarı Hasan Kaçak: ”Bu iftar Alevi ve Sünni birleşmesi adına gayet yararlı ve faydalı. Bu ikinci iftar. Ben ikinci defa geliyorum. Bu iftarlar daha evvel başlamalıydı. Bu gibi buluşmalar Alevi- Sünni dalaşmasının altında bir şeyler arayanlara ders olmalı. Ben, bu iftarı verenlere teşekkür ediyorum.
Ben, Arpalık Köyü Muhtarı ve Arpalık Cemevi başkanıyım. Bizde önemli bir uygulama var. Cami ile cemevi yan yanadır. Ezan okunur, Alevi ve Sünni camiyi doldurur. Cem başlar, cemevini doldurur. Geçen Perşembe cemevinde bir iftar verdik, Alevi-Sünni kardeşliğini perçinlemek için. Yani biz, bu işi biz çoktan başardık. Buralara bu iş yeni geliyor." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER