ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 00:03

Alevi iftarına katılan ünlülerden birlik ve beraberlik vurgusu


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı Alevi iftarında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapıldı. İftarda buluşan ünlü isimler, Aleviler ile Sünnilerin aynı masada bir araya gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Alevi-Bektaşi federasyonları ve derneklerinin iftarına konuk oldu. Polat Rönesans Otel’de verilen iftar yemeği siyaset, ekonomi, sanat ve spor dünyasından önemli aktörleri bir araya getirdi. Yemeği Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem ile Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat tertip etti.


İftara katılan isimler, Alevi ve Sünni kardeşliğinin perçinlenmesi gerektiğine işaret etti. Bu isimlerin gerek buluşma gerek Alevi ve Sünni bağları ile ilgili görüşleri şöyle:

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat:

“İftardan birlik, beraberlik, kardeşlik bekliyoruz. Biz, herkese iftar veriyoruz. Bundan evvel Erzurum’da geçen Cuma günü 3 bin bireye çadırda iftar verdik. Burada da aynı 500 bireyi verdik. Herkesi iftarlarımıza davet ediyoruz. Müslüman olsun Hıristiyan olsun, ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı altında, pasaportunu taşıyan herkese kalbimiz açıktır. Hepimiz kardeşiz, hepimiz biriz, hepimiz biniz.”

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem:

“İbrahim Polat’ın 50 seneyi aşkındır Sünni ile Alevi birliği, kardeşliği içine yaptığı çalışmalar malumumuz. Ben bir seyit olarak bunu takdir ediyorum. Kendileri ile çalışmayı daha iyi yerlere getirme gayretindeyim. Bizim yaptığımız Ramazan atmosferinden istifade edip insanları kavuşturmak. 81 ilden Alevi dedelerimizi, kanaat önderlerini Sünniler ile, din adamları ile buluşturmaktır.

Amacımız Alevi ile Sünni toplumlarının eşitliği ve birliğini vurgulamaktır. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, bayrağı altında yaşayanların eşitliğini vurgulamaktır. “

Eski Milli Futbolcu, Teknik Direktör Arif Erdem:

“Senelerdir bu ülkede dostluk, kardeşlik çerçevesinde yaşanıyor. Ancak son dönemde birileri, bu ortamdan hoşlanmadıkları için bir şeyleri kurcalamaya çalışıyor. Bu kurcalamadan hoşnut değilim. Dostça ve kardeşçe yaşadığımız bu ülkede kardeşliğimizi ve dostluğumuzu bozmaya çalışıyorlar. Ben inanıyorum ki ne Alevisi ne Sünnisi hiçbir kardeşimiz buna itibar etmeyecek. Çünkü bizler senelerdir bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz. Bu ortamda bu davet de güzel. Bu güzellikler yaşanmalı. Ve şu bilinmeli ülkemizde yaşanan kardeşliği hiçbir topluluk bozamayacaktır. Alevisi ile Sünnisi ile bu topraklarda kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz.”

Alevi Dedesi Seyyid Derviş Tur:

“Bu iftar bizim için anlamlı önemli. Böyle bir toplantının olmasını her zaman talep ediyorduk, bekliyorduk. Alevilerin kendi sorunları var, yaralılar. Bizler vergi verir, askerliğimizi yaparız. Memleketi hem korur hem besleriz. Ancak birtakım haklara gelince kötü muamele görürüz. Ayrı bir toprak, bayrak talep etmiyoruz. Memleketin bölünmesine ilk karşı gelen biz oluruz. Biz Alevi inancının resmi statüde ele alınmasını talep ediyoruz. Biz, cemevlerimizi Alevi cemevleri diye kurmayı talep ediyoruz. Bakın resmiyette olmadığı için Hacıbektaş Kültür Derneği diyoruz, Alevi -Bektaşi Kültür Derneği diyoruz. Dernek olunca siyaset de devreye giriyor. Hâlbuki cemevleri ibadet yeri olunca tek ibadete hizmet eder. Ben, Cumhurbaşkanı’ndan buna bir çare bulunmasını rica ediyorum.

İkinci olarak 3. Köprünün adını Yavuz Sultan Selim koydular. Osmanlı 1299 da kuruldu 1510’a kadar Alevi ile Sünni savaşı olmadı. Yavuz geldikten sonra bu oldu. Yavuz, resmi kaynaklara göre 40 bin Alevi öldürdü. Arşivlerde çıkar. Alevi hali ile bu isme tepki duyuyor. Dede olarak Gül’den rica ediyorum, bu ayırımcı ismi değil de birleştirici isim olarak Yunus Emre ismini teklif ediyorum. Alevi toplumu kardeşlik birliği savunmuştur. Ancak Sünni toplumu tarafından tanınmadığı için itilmiştir, dinsizlik ile itham edilmiştir. Gelin bu medeni dünyada, 21. asırda bunu aşalım. Birlik ve beraberlik kuralım. Kinleri sevgiye, düşmanlığı da barışa çevirerek dostluk ve kardeşlik içinde yaşayalım.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER