ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 12:22

Alevi dedeleri Bektaşi babaları Necef'te

Alevi dedeleri Bektaşi babaları Necefte

Kutsal yolculuğa çıkan Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları, Kufe Mescidi, Hz. Ali'nin evi ve Necef'te Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı ile Hz. Ali'nin türbesini ziyaret etti.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik himayesinde, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Cem Vakfınca düzenlenen etkinlikte, Kerbela'da kaldıkları son gece, otelde cem yapan Alevi ve Bektaşiler, daha sonra Yezid'in ordusundan Hz. Ali'nin safına geçen ve hayatını kaybeden Hür Şehid'in türbesini gördü.

Ardından Kufe'ye geçen grup, burada Hz. Ali'nin, aynı zamanda şehit olması sonrasında yıkandığı ve kefenlendiği evini ziyaret edip, evin yanında bulunan Kufe Mescidi'ni gezdi.

Gruba rehberlik yapan araştırmacı yazar Cafer Bendiderya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hz. Ali'nin evi hakkında bilgi verdi.

Kufe'de bir tarafta hükümet konağı, diğer tarafta tarihin en eski camilerinden biri olan Kufe Mescidi'nin bulunduğunu belirterek, buranın Hz. Ali'nin kefenlendiği ve eliyle kazdığı su kuyusunun bulunduğu yer olduğunu anlattı.

Su kuyusunun üstünün kısa süre önce kapatıldığını ancak kuyu suyunun boruyla dışarıya verildiğini belirten Bendiderya, Hz. Ali'nin mescide bahçeden geçerek gittiğini söyledi. Bendiderya, Hz. Ali'nin ramazan ayında, Kufe Mescidi'nde namaz kıldığı sırada şehit edildiğini anımsattı.

Grup, Hz. Ali Mescidi olarak da bilinen yerde, Müslim bin Akil, sahabelerden Hani bin Urve'nin türbelerini de ziyaret etti. Mescid hakkında buranın yöneticisi de kafiledekileri bilgilendirdi.

Daha sonra otele geçen Alevi dedeleri ve Bektaşi babalarını, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı da ziyaret etti.

Kaymakçı, gruba hitaben yaptığı konuşmada, 5 aydır Bağdat'ta görevde bulunduğunu belirterek, "Sizlerin Necef'e, Kerbela'ya, Kufe'ye geleceğinizi duyunca çok sevindik" dedi.

Büyükelçi Kaymakçı ve Türk kafilesi, daha sonra hep birlikte Necef çarşısını geçerek Hz. Ali türbesini ziyaret etti.

Türk kafilesi, Kerbela'da olduğu gibi yoğun güvenlik önlemi altındaki camiye girip türbeyi gezdi.
Ziyaret sonunda Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları toplu fotoğraf çektirdi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER