ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 17:41

Alev Alatlı'ya fahri doktora unvanı

Alev Alatlıya fahri doktora unvanı


Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) tarafından Yazar Alev Alatlı’ya ‘fahri doktora’ unvanı takdim edildi.

BEÜ Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Salona BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ile gelen Alatlı, akademisyenler tarafından ayakta alkışlandı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda müzik dinletisi sunuldu.
Daha sonra BEÜ Rektörü Özer tarafından fahri doktora unvanı için sahneye davet edilen Alev Alatlı, törenle cübbe giyerek belgesini aldı. Fahri doktora unvanının takdimi sırasında duygulanan Alatlı, ilk dersini yazarlık üzerine verdi.

Kendisini lâik muhafazakar olarak tanımlayan Alatlı, olayları önceden öngörebilme yeteneğinden bahsetti. Bu yeteneği sayesinde toplumsal olaylara duyarlı olduğunu belirten Alatlı, yurttaşları uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla yazarlık yaptığını kaydetti. Alatlı, "Ben olayları öngörebiliyorum. O kadar ki Kabus ve Rüya isimli kitaplarımda 11 Eylül’ü öngörmüştüm. İki ay sonra dediğim oldu. İnanmayan kitaplara baksın. Öngörüde bulununca da kaleme kağıda dökebiliyorsunuz. Bu durum aslında rahatsız eden bir şey. Böyle olunca yazıyorsunuz. Neden yazıyorsunuz yurttaşları uyarmak için yazıyorsunuz." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER