ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:48

Aleksandria Troas'ta 2013 kazı çalışmaları sona erdi


Çanakkale'nin Ezine ilçesi Dalyan köyünde bulunan ve Türkiye'nin en büyük antik kentlerinden biri olarak kabul edilen Aleksandria Troas'ta, 2013 dönemi kazı çalışmaları sona erdi.

İki yıldan beri kazılara başkanlık eden Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Öztepe, bu yılki çalışmaların antik kentin Helenistik dönem geçmişine ilişkin önemli bulguları günyüzüne çıkardığını söyledi. Öztepe, çalışmaların kentin Roma ve Helenistik dönemlerine ilişkin iki noktasında yoğunlaştırıldığını belirterek, "Bu iki alanda yürüttüğümüz çalışmalar, kentin bu bölgedeki Helenistik dönem dediğimiz MÖ 3. yüzyıl dönemine ait buluntuları ortaya çıkarması bakımından önemliydi. Bu iki noktada Helenistik tabakalara kadar inebildik. MÖ 5. yüzyıla kadar inen malzemeler ele geçmeye başladı. Bu da bize MÖ 4. yüzyıl sonundan önce de burada yerleşim anlamında bazı izler olabileceği konusunda fikir verdi." dedi.

Antik kentin 8 kilometreyi aşan bir sur uzunluğuna ve takriben 5 bin dönümlük alana sahip olduğu bilgisini veren Doç. Dr. Öztepe, "Bu kadar büyük ölçekteki bir kentin, senede üç ay gibi bir sürede ve yaklaşık 25-30 kişilik bir bilimsel heyetle araştırılması, nereden baksanız 200 yılı aşkın bir süre gerektirir.” şeklinde konuştu. Çalışmaları tamamlamak için kuşaklara ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Biz burada çalışan üçüncü ekibiz. Bizden sonra dört beş kuşak daha burada çalışmak durumunda. Kentin anlaşılabilmesi için bu süreye ihtiyaç var diye düşünüyorum." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER