ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:34

Aldırmaz, Houston Meclisi'ne Adana'yı anlattı

Aldırmaz, Houston Meclisine Adanayı anlattı


Adana ile Houston arasında imzalanacak partner şehir anlaşması için ABD'nin Texas eyaletine gelen Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, beraberindeki iş adamları ile Hosuston Belediye Meclisi toplantısına katılarak üyeleri bilgilendirdi.

Zihni Aldırmaz, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, iş adamı Hüseyin Çomu, Texas Türk Amerkan Ticaret Odası Başkanı(TTACC) Tarık Çelik ile STK'lar adına Kimse Yok Mu Derneği Adana Şube Müdürü Adem Sönmez'den oluşan heyet, Houston Meclisi'ne Adana'yı anlattı. Şehrin tarihi ve potansiyel fırsatları hakkında bilgi veren Zihni Aldırmaz, Adana isminin 4 bin yıldır değişmediğini söyledi. Aldırmaz'ın bu ifadeleri üzerine Houston meclisinin bazı üyeleri "Biz kentimizle alakalı ancak 200 yıldan bahsedebiliyoruz." ifadelerini kullandı. Adana'nın 10 bin yıla varan bir tarihi olduğunu ifade eden Aldırmaz, "Şehrimizde 50 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İncirlik ABD Üssü'nden dolayı, Amerikalılarla sürekli bir diyaloğumuz var. Çok yakın dostluklarımız oluştu. Hatta akrabalıklar meydana geldi. İki şehrin pek çok ortak noktası var. Dünyanın sayılı verimli toprağı Çukurova'da bulunuyor. Petrol boru hatları sayesinde Adana aynı zamanda bir enerji koridoru konumunda. Bu gerekçelerle iki şehrin pek çok alanda işbirliği yapabileceğine inanıyorum." dedi.

Meclis toplantısında daha sonra söz alan Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci ise İncirlik'in Sarıçam sınırları içinde olması nedeni ile ABD'ilerle sık sık irtibatlı olduklarını ve yakın diyalogları bulunduğunu söyleyerek bu partner anlaşmasının iki kent için de çok yararlı olacağını vurguladı. Adana heyetinin sunumunun ardından Houston Meclisi kendi arasında konuyu karara bağlamak üzere süre istedi. İki gün sonra protokolün imzalanacağı bildirildi. Houston Meclisi'ndeki görüşme, eyalet televizyonları tarafından da takip edildi.

Partnerlik anlaşmasının sağlayacağı avantajlar hakkında bilgi veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, Houston'un sağlık konusunda dünyada otorite sahibi olduğunu, Adana'nın da bu konuda önemli bir potansiyeli olduğuna işaret etti. Sağlık turizmi konusunda işbirliği yapabileceklerini anlatan Aldırmaz, enerji konusunda da yatırımcıları davet edeceklerini söyledi. Aldırmaz, "Bu konuda özellikle TTACC Adanalı iş adamları için bir çalışma ofisi gibi olacaktır. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte açılışını yaptığımız TTACC, Adanalı yatırımcıların önünü açacaktır. Texas'ta iş yapan pek çok Adanalı olduğunu öğrendik. Bizim buraya geldiğimiz duyunca epey bir mesafeden 20 adanalı işadamı gelip bizi ziyaret etti. Bu iş adamlarının da ABD'yle ilk kez ticaret yapacak Adanalılara rehberlik yapacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER