ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 17:44

Alanya'ya 40 milyon liralık dev içme suyu projesi


Alanya ve beldelerinin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak 40 milyon liralık 14 bin metre uzunluğundaki isale hattı çalışmaları başladı.

Alanya Belediye Meclisi ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Antalya 13. DSİ Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde DSİ İçme Suyu Dairesi Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan 14 bin metre uzunluğundaki isale hattı inşasına başlandı. İsale hattı çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, içme suyu arıtma tesisi ve isale hattı ile beraber yaklaşık 40 milyon liralık bir yatırım projesinin hayata geçirileceğini söyledi. Başkan Sipahioğlu, isale hattı projesinin hizmete alınmasıyla Alanya’nın Çıplaklı, Cikcikli, Tosmur, Mahmutlar ve Kestel beldelerinin de kuyu suyundan kurtularak nitelikli içme suyuna kavuşacaklarını söyledi.

Dim Barajı'ndaki mevcut vana odasından alınacak suyun içme suyu arıtma tesisine, burada arıtılmış olan içme suyu Alanya merkezdeki mevcut içme suyu deposuna iletileceğini anlatan Başkan Sipahioğlu, "Suyun barajdan içme suyu deposuna kadar iletilmesi cazibeli akış ile sağlanacak. Elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmayacaktır. İş kapsamındaki tüm tesislerin otomasyon ve SCADA sistemi de yapılacaktır. Ayrıca mevcut içme suyu deposunun rehabilitasyonu yapılacak." dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER