ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:00

Alanya'nın tarihini ortaya çıkaracak araştırma merkezi kurulacak

Alanyanın tarihini ortaya çıkaracak araştırma merkezi kurulacak


Antalya'nın Alanya ilçesinin denizaltı ve yer üstündeki tarihini arıştırmak ve kazı çalışmalarını yapabilmek için arıştırma merkezi kurulacak. Alanya Belediyesi, bunun için tarihi bir mekanı restore edilerek merkezin hizmetine sunulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuk Üniversitesi, Alanya Kaymakamlığı, belediye ve müzenin katkı vereceği merkez, ilçede bulunan tarihi yerlerin araştırılması ve kazı çalışmalarını yürütecek.

Konuyla ilgili Kaymakam Erhan Özdemir, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Müze Müdürü Seher Türkmen ile Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Öniz bir toplantı gerçekleştirdi.

    Yapılan çalışmalarla ilgili müzede basın toplantısında açıklayan Kaymakam Özdemir, su altı ve yer üstü araştırmalarını ve kazı çalışmalarını araştırmak üzere 'İlçede Selçuklu araştırma merkezi enstitü kurulabilir mi?' diye görüştüklerini dile getirdi. Konuyla ilgili somut adımlar atılabilecek pozisyona geldiklerini ifade eden Özdemir, kazıların ve araştırmaların, personel eksikliği konuları da hesaba katılarak, bunların yürütülmesi, koordine edilmesi ve değerlendirilmesi açısından önem arz eden bir mekan ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Özdemir, "Bunun üzerinde bir çalışma yürütüyoruz şuanda. Hakan Öniz Hocam ve sualtı ekibi bizi heyecanladıran, tarihimize ışık tutacak bir takım bulgulara ulaştığımızı değerlendiriyoruz." dedi.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Öniz de, Selçuk Araştırmaları Merkezi'nin kurulmasıyla ilgili görüş birliğine varıldığını dile getirdi. Selçuklu dönemi araştırmalarının yanı sıra hem deniz altında, hem de deniz üstündeki her türlü arkeolojik kalıntının araştırılabileceği bir merkezinin Alanya'da kurulması gerekliliği konusunda görüş birliğine varıldığına da kaydeden Öniz, belediye tarafından bölgedeki eski bir yanın belediye tarafından restore edilerek çok kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulacağını belirtti. Öniz, "Bütün Alanya kıyılarının arkeleojik anlamda hem kara, hem deniz altında çok önemli olduğu bizim çalışmalarımızda da ortaya çıkıyor. Çalışmalar devam ediyor. Somut çalışmalarının sonucunu genel müdürlüğümüzün izinleriyle açıklayabileceğiz." diye konuştu.

Yasa gereği belediyenin bir alan başkanlığı bulunduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Bu çerçevede yavaş yavaş denize doğru inmek mecburiyetinde olduklarını ifade eden Sipahioğlu, Selçuk Üniversitesi ile çalışmaların yıllardan beri devam ettiğini söyledi. Kaymakamlık ve belediye olarak Dr. Hakan Öniz ve ekibine her türlü desteği verdiklerini dile getirdi. Burada ortaya çıkacak malzemelerin değerlendirilmesi, çıkan veya çıkacak olan oradaki değerlerin ne kadar önemli yada önemsiz olduğunu önümüzdeki zaman içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalarla ortaya çıkacağını belirten Sipahioğlu, "Alanya Kalesi'nin sadece kaladen ibaret değil, denizin içerisindeki binlerce yıllık geçmişinin Alanya Tersanase'nin şu anki hali veya önceki bilemediğimiz ama bulgularla çıkacak haliyle Doğu Akdeniz'in ne kadar önemli misyon üstlendiğini inşallah bu çalışmaların sonunda görmüş olacağız. Tabiiki bizde bunu kurumsal yapıya kavuşturmamız gerekiyor. Tarihi doku içerisinde sit alanı içerisindeki bir yapıyı da Selçuk Üniversitesi ve teknik arkadaşlarımızla birlikte artık bir araştırma merkezine dönüştürülmesi şart oldu. Bu konuda var olan yapılardan birisini değerlendirilmek suretiyle ileriye yönelik çalışmaları teknik ve arazi çalışmalarını da bu merkez üzerinden hayata geçireceğiz." şeklinde konuştu. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER