ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Şubat 2014 Çarşamba 20:42

Alanya'daki cinayet davası


Alanya'da cesedi bir çöplükte bulunan Muammer Uçak'ı öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 4 kişi ömür boyu, bir kişi de 32 yıl hapse mahkum edildi.
Okurcalar beldesinde, 2007 yılında belediyeye ait çöplükte işçiler tarafından bulunan ve bıçaklanarak öldürüldüğü
belirlenen Muammer Uçak'ın (71) cinayetiyle ilgili Yargıtayın bozma kararının ardından sanıklar, Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandı.
Sanıklar Mustafa Özdemir (59), Yusuf Demir (59), Tuncay Özen (42) ve İmdat Saruhan (32), "tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve "nitelikli yağma" suçundan 12'şer yıl, Azat Bal (25) ise 32 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
- Olayın geçmişi
9 Eylül 2007'de Okurcalar belediyesine ait çöplükte bir
ceset bulunmuş, olaydan 5 gün sonra kimliği tespit edilen cesedin Muammer Uçak'a ait olduğu belirlenmişti. Cinayetin ardından özel olarak oluşturulan bir jandarma ekibinin yürüttüğü 1 yıl süren takip sonucu düzenlenen operasyonla 7 kişi gözaltına alınmış, daha sonra 2'si serbest bırakılmıştı.
7 Şubat 2012'de görülen davada, tutuksuz olarak yargılanan Mustafa Özdemir, Yusuf Demir, Tuncay Özen, İmdat Saruhan; cinayet ve
nitelikli yağma suçlarından 36 yıl, tutuklu olarak yargılanan Azat Bal ise suç tarihinde yaşının küçük olması nedeniyle "Nitelikli yağma ve cinayet" suçlarından 32 yıl hapisle cezalandırılmıştı. Yargıtayın yerel mahkemenin kararını bozmasının ardından dava, Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER