ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 18:44

Alanya'da farklı zamanlarda 3 ayrı noktada yangın çıktı

Alanyada farklı zamanlarda 3 ayrı noktada yangın çıktı


Antalya’nın Alanya ilçesinde bugün farklı zamanlarda 3 ayrı noktada yangın çıktı. Tarihi Alanya Kalesi’nde çıkan yangın korku ve paniğe neden oldu. Evler ve otomobiller son anda kurtarıldı. Sabah başlayıp akşam saatlerine kadar devam eden yangınlarda yaklaşık 6 hektar yandı. Yangınlar kontrol altına alınırken soğutma çalışmaları devam ediyor. 1 itfaiye eri ise zehirlenerek hastanelik oldu.

    İlk yangın Kestel beldesi Dimçayı yolu 4. kilometrede yerleşik alanına yakın yerde moloz yığınları arasında saat 06.00 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın etkili olduğu bölgede kıvılcımlar ziraat alanına sıçradı. Herkesin uyuduğu sırada çıkan yangın giderek büyüdü. Alanya Orman İşletme Müdürlüğü yangına ilk müdahaleyi yaptı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın yerleşim yerlerini de tehdit etti. Yangını 1 helikopter, 4 arazöz ile Oba ve Kestel belediyelerine ait itfaiye ekipleri söndürdü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında 5 dönüm zirai ve 10 dönüm ormanlık alan yanarak kül oldu.

    İkinci yangın ise Demirtaş Beldesi Çamlıca köyü ormanlık alanda çıktı. Bilinmeyen bir nedenle çıkan yangına orman işletme müdürlüğü ekiplerinin helikopterleri müdahale etti. 6 helikopter 10 arazöz, 9 belediye arazözü, 4 dozer ve 60 orman işçisi ile 30 mükellef yangına müdahale etti. Yangın 3 saatte söndürüldü. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

    TARİHİ ALANYA KALESİ’NDEKİ YANGIN KORKUTTU

    Tarihi Alanya Kalesi etekleri Damlataş Plajı üstünde çıkan yangın turistleri korkuttu. Bilinmeyen bir nedenden dolayı çıkan yangın çalılık alanda birden rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yüzlerce ev ve otomobilin bulunduğu şehir merkezinde çıkan yangına itfaiye ekiplerinin canla başla çalışması faciayı kıl payı kurtardı. 10 dönüm alanda bulunan zeytin ağaçları, çalılık yanarak kül oldu. 4 arazöz ve 15 personelin görev yaptığı yangında itfaiye eri Ali Yılmaz zehirlendi. Özel Anadolu Hastanesi’ne kaldırılan Yılmaz’ın sağlık durumu iyiye gidiyor.

    Olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı.

    BU YIL 90 YANGINDA 100 HEKTAR YANDI

    Yangınları incelemek üzere Alanya’ya gelen Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, 2013 yılında 90 yangında 100 hektar alan yandığını söyledi. Bugünlerde havaların nemli ve rüzgarlı geçtiğini belirten Gökçöl, vatandaşların ateş yakmamasını istedi. Orman yangınları konusunda riskli bir dönemden geçildiğini işaret eden Gökçöl, yangın olabilecek bütün faaliyetlerden uzak durulmasını istedi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER