ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:01

Alanya’da 401 kişilik duruşma

Alanyada 401 kişilik duruşma


Antalya'nın Gazipaşa Ziraat Odası’nda yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine aralarında eski iki oda başkanının da bulunduğu 401 kişi hakim önüne çıktı. 401 kişi hakkında, ‘görevi kötüye kullanma, kamuyu zarara uğratma ve dolandırıcılık' iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Gazipaşa Ziraat Odası’nda yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine Gazipaşa Cumhuriyet Başsavcılığı geçen yıl Haziran ayında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın ardından Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin duruşmasına bugün başlandı.

İddianamede, eski Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Tevfik Uysal hakkında, 'Odanın kasasından para aldığı, odaya ait otomobille kızının üniversite kaydını yaptırmak üzere Kütahya’ya gittiği, saanen cinsi keçilerin odanın faaliyetiymiş gibi gösterilerek üreticiye satıldığı ve buradan elde edilen karın oda kasasına aktarıldığı' gibi iddialar yer alıyor.

Gazipaşa Ziraat Odası’nın iki dönem önceki Başkanı Hasan Çelik hakkında ise görev yaptığı dönemde çok sayıda üyeden aidatlarını bilgisayar kayıtlarında değişiklik yaptırmak suretiyle eksik tahsil ettiği veya hiç tahsil etmeyerek kamu zararına neden olduğu iddia ediliyor.

Eski başkanlar Uysal ile Çelik haricinde aidatlarını ödemediği gerekçesiyle dava açılan 399 çiftçi de Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın ilkine geldi.
Duruşma, zanlıların çokluğundan dolayı cuma gününe kadar devam edecek. İlk etapta kimlik tespiti yapılacak, daha sonra zanlıların ifadeleri alınacak. İlk etapta 100 kişinin kimlik tespiti yapılmaya başlandı. Adliye önünde toplanan çiftçiler, bugüne kadar aidatlarını ödediklerini belirterek, makbuzları basın mensuplarına gösterdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER