ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:10

AKÜ’nün öğrenci sayısı 40 bine yaklaştı

AKÜnün öğrenci sayısı 40 bine yaklaştı


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Türkiye’de ilk 50 üniversite içinde yer aldıklarını belirterek, toplam öğrenci sayısının da 40 bine yaklaştığını söyledi.

Eğitim ve sağlık alanına yapılan yatırımlarında hızla devam ettiğini belirten Solak, Acil Yardım ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin geçtiğimiz yıl hizmete açıldığını, alt yapı ve çevre düzenlemesinin 45 gün içinde tamamlanacağını anlattı. Bunun yanı sıra diğer uygulama ve araştırma hastanesinde bulunan tüm yataklı servisler ile diğer birimlerin de tamirat ve tadilatı yapılarak hasta odaları bir ve iki yataklı hale getirildiğini ifade eden Solak, “Yeni yapılan düzenlemelerle hastanelerimizde yoğun bakım yatağı 75'e, hasta yatağı 525'e ulaşmış olup, günlük poliklinik başvurusu ortalama bin 500'e ve günlük ameliyat sayısı da ortalama 50'ye yükseldi. Bu durum yeni bir poliklinik binası ihtiyacını ortaya çıkardı.” dedi.

Rektör Solak, üniversite bünyesindeki çeşitli fakültelerde opera ve koro ile sahne sanatları bölümleri, İslami ilimler ile ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimi bölümleri, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümlerinin kurularak eğitime başladığını kaydetti. Solak, "Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Türk Üniversitelerinin bir endeks değerlendirmesi kapsamında açıklanan 50 girişimci üniversite içinde yer aldık. Merkez kampüsümüzde geçen yıl faaliyete geçen Teknoloji Geliştirme Merkezi'ne bu güne kadar 10 proje başvurusu oldu. Bunlardan yedi projenin desteklenmesi öngörüldü. Bu çalışmaların devamı ve gelişmesi için gıda, mermer, seramik ve termal sağlık gibi öncelikli alanlarda yeni proje önerileri bekliyoruz. Üniversitemiz bünyesinde teknoloji transfer ofisi kuruldu.” diye konuştu.

Solak, ayrıca 2014 mali yılı kapsamında Eğitim Fakültesi ile Teknoloji Fakültesi eğitim binaları, 180 Yataklı Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi projesi, Ahmet Necdet Sezer Kampüsü'nde bulunan tüm birimlerin jeotermal ısınma sistemine geçilmesi, il merkezindeki kampüslerin güneş enerjisinden elektrik üretme sistemiyle aydınlatılması projelerini hayata geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER