ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 14:37

AKÜ, ikinci yeni doğan yoğun bakım ünitesi kuruyor, hastalar dışarıya gitmeyecek

AKÜ, ikinci yeni doğan yoğun bakım ünitesi kuruyor, hastalar dışarıya gitmeyecek


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi'nde 15 olan yatak sayısı, bu ay sonunda 25’e çıkıyor. Bu sayede yatak sayısı yeterli olmadığı için hastaların il dışına gitmesine gerek kalmayacak.

AKÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Afşin Kundak, yatak sayısının artırılmasının ardından daha fazla hastaya hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Kundak, “Erken doğum riski bulunan anne adaylarının mutlaka yeni doğan ünitesi bulunan bir hastanede tedavi ve takibinin yapılması gerekiyor. Hastanemizde mevcut bulunan yeni doğan ünitesinin ilimizin ihtiyaçlarına cevap verememesi üzerine ikinci bir yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurmaya karar verdik.” dedi.

Kundak, 6 ay öncesinden ünitenin kurulması planlama çalışmalarının başladığını ifade etti. Buna yönelik malzeme tedariklerinin yapıldığını, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin standartlara uygun olarak inşa edildiğini anlatan Kundak, Afyonkarahisar’da 3. düzey yeni doğan yoğun bakım ünitesinin bulunmadığını ifade ederek, “Bu alandaki açıklığı gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Vaktinden önce doğan bebeklerin normal şartlar altında hayatta kalma ihtimalinin düşük olduğu, yaşadıkları takdirde hafif veya ağır sağlık problemlerinin oluşma risklerinin daha yüksek düzeyde olacağı bilinmektedir. Solunum sıkıntısı ve beslenme bozuklukları gibi birçok durumda deneyimli bir kadrosu bulunan hastanemizin, bu konuda özel eğitimli çalışanları ile yeni doğan yoğun bakım hizmeti vermektedir.” diye konuştu.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesi ile birlikte hasta sayısında da önemli bir artış beklediklerini kaydeden Kundak, böylelikle yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı olan hasta ve yakınlarının, kendilerine daha yakın bir merkezde tedavi görmelerinin mümkün olacağını dile getirdi. Doç. Dr. Kundak, bu ay sonunda açılacak ikinci yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tüm hasta ve yakınlarına hayırlı olmasını diledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER