ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 15:33

Aksaray'da tarihi evler ayağa kaldırılıyor


Bir zamanlar yıkık dökük ve atıl bir vaziyette bulunan tarihi Aksaray evleri, Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın sahip çıkması ve restore ettirmesi sonucu bütün ihtişamı ve güzelliği ile ayağa kaldırılıyor.

        Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın tarihi evlerin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarması vatandaşları memnun ediyor. Belediye Başkanı Nevzat Palta, restore edilen evlerin en güzel şekilde değerlendirileceğini belirterek şunları söyledi: “Şimdi burası bizim Aksaray’daki klasik Aksaray evlerinden bir tanesi. 1900’lü yılların başları 1904-1905 gibi yapılmış. Tabii bu binalarımızda değişik insanlarımız, milletvekilleri uzun süre oturmuşlar ve burada güzel hizmetler vermişler. 2 bina görülüyor, ama bu yandaki bina 2 tanesinin birleşiminden oluşmuş. 3 konak diyebiliriz rahatlıkla. Ama birleştirilerek büyük bir konak elde edilmiş. Bunun gibi Aksarayımızda onlarca tarihi ev var. Burası geçmiş yıllarda Aksaray Belediyesi'ne kazandırıldı. Daha bu süreç içerisinde dedik ki güzel bir proje yapalım. Burayı değerlendirelim Aksaray’a yakışan bir tarzda, Aksaray’ın tarihi evlerini ortaya çıkartma anlamında değerlendirdik. Bundan bir kaç sene önce ihalesini yaptık. Aslında geçen yıl bitmesi gerekiyordu, ama biraz kıştan dolayı uzadı. Burayı restore ettirdik. Yaklaşık 850 bin 000 TL'ye ihale ettik. Şu anda yaklaşık olarak yüzde 98'i rahatlıkla bitti diyebilirim. Az bir iş kaldı." dedi.

        Burayı Aksaraylıların veya dışarıdan gelen insanların kullanımına sunacaklarını ifade eden Palta, "Tabii ki burası bildiğimiz klasik ev tarzında olmadığı için inşallah bittikten sonra sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanacağız. Yani hanımlara, gençlere yönelik olabilir. Veya içerisini güzel bir dekorasyon yaptıktan sonra dışarıdan gelen misafirlerimize veya Aksaraylı insanlarımıza otantik ve tarihi bir mekân içerisinde hizmet etme şansımız olacak.” şeklinde konuştu.

        Tarihi evlerin çevresindeki vatandaşlar ise restore çalışmasını takdirle karşıladıklarını belirttiler. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER