ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2014 Pazar 00:14

Aksaray’da kuduz paniği

Aksarayda kuduz paniği

Aksaray'ın Ortaköy ilçesinde kuduz olduğu tespit edilen bir köpeğin ısırdığı bir koyun, bir keçi, bir inek ve 6 köpek ekipler tarafından imha edildi.


Olay, Aksaray'ın Ortaköy ilçesine bağlı İsaklı Karapınar köyünde gerçekleşti. Köy sakinlerinden Savaş Çırçır, bahçesinde bir köpeğin koyunu ısırdığını görünce onu kovaladı. Buradan kaçan köpek daha sonra köy içerisinde bir inek, bir keçi ve 6 köpeği ısırdı. Koyununu ısıran köpeğin tekrar kendi evine doğru geldiğini gören Savaş Çırçır, silahla köpeği vurdu.

Silah sesi ile olay yerine gelen köy muhtarı Fikri Çırçır, olayı Ortaköy Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne haber verdi. İlçe müdürlüğü veteriner hekimleri, köpekten aldıkları numuneleri Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderdi. Köpeğin kuduz olduğu yönünde gelen rapordan sonra köye tekrar giden ekipler, köpek tarafından ısırılan koyun, keçi, inek ve köpekleri imha ederek kireçle dezenfekte edilen çukurlara gömdü.

Köy Muhtarı Fikri Çırçır, "Olayın olduğu andan itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, köyümüze gelerek gerekli tedbirleri aldılar. Köpeğin insanlarla herhangi bir teması olmamasına rağmen tedbir amaçlı Sağlık Grup Başkanlığı tarafından üç aileye gerekli aşıları da yapıldı. Köpek tarafından ısırılan hayvanların imha edilmesi ile birlikte, İlçe Müdürlüğü tarafından tüm idari ve fenni tedbirler alınmış olup, şu an itibariyle köyümüzde herhangi bir sıkıntı kalmamıştır." açıklamasını yaptı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER