ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:59

Aksaray'da engellilere iş sahibi olma imkanı

Aksarayda engellilere iş sahibi olma imkanı


Aksaray’da engelli vatandaşları topluma kazandırmak ve iş sahibi yapmak için girişimcilik kursu başlatıldı

Aksaray’da AGİAD, KOSGEB ve AHİKA tarafından imzalanan protokolle Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Engelli vatandaşları topluma kazandırmak ve iş sahibi yapabilmek amacıyla imzalanan protokol çerçevesinde Aksaray’da engelli vatandaşlara girişimcilik eğitim kursu verilecek.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) olarak amaçlarının Türkiye’deki girişimciliği artırmak olduğunu belirten Aksaray KOSGEB Müdürü Hakan Koçak, engellilere yönelik düzenlenen eğitim kursunda asıl amacın engelli bireylerinde topluma ve iş dünyasına kazandırılması olduğunu belirterek, “KOSGEB olarak amacımız Türkiye’deki girişimciliği yaygınlaştırmak, başarılı iş fikirlerini ortaya çıkarmak amacıyla AHİLER Kalkınma Ajansı, AGİAD ve KOSGEB arasında bir protokolle burada 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimi yapacağız. Eğitim sonrasında başarılı bulunan kişilere, KOSGEB tarafından projeleri başarılı bulunan girişimcilere 30 bin lira hibe, 70 bin lira geri ödemeli 2 yıl geri ödemesiz kısmı olarak 70 bin lira sıfır faizli kredi uygulayacağız. Aksaray’da yapılan bir ilk olarak burada biz engelli olarak tabir edilen girişimcilere girişimcilik eğitimini veriyoruz ki bu noktada KOSGEB olarak destek oranımız 10 puan fazla oluyor. Normalde yüzde 70 olan destek oranımızı buradaki arkadaşlar için yüzde 80 olarak uygulayacağız. Buradaki asıl amacımız girişimcilerin kendilerini daha özgür, daha güvenli hissetmelerini, kendilerine engelli olarak değil, normal birey olarak kabul edip Türkiye’ye kazandırmak” dedi.
Bu güne kadar Aksaray’da birçok eğitim ve girişimcilik kursu düzenleyerek yeni iş fikirlerini ticarete kazandıran Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD) ise engelli bireyleri de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. AGİAD Başkanı Reha Güven, kursun engelli bireylere özel olarak açıldığını belirterek, “Kursu açmaktaki temel amacımız bizim bir sivil toplum örgütü olarak, iş adamı derneği olarak yeni iş fikirlerinin kazandırılması, topluma fayda sağlaması.” diye konuştu.

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Aksaray Yatırım Destek Uzmanı Resul Olcar, “Kalkınma Ajansı olarak projedeki amacımız bölgemizdeki girişimcilik faaliyetlerine destek sağlamak. Bu bağlamda da Ahiler Kalkınma Ajansı olarak sürekli biz girişimcilik eğitimini düzenliyoruz. Aksaray’da bu düzenlemiş olduğumuz 4’üncü girişimcilik eğitimi ama bu eğitimin bizim için farklı bir önemi var. Engelli vatandaşlarımızın iş hayatına katkıda sağlamak için girişim faaliyetlerini artırmak için, onlar için engelleri kaldırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER