ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:17

Akrabalarıyla 33 yıl sonra buluştular


Kastamonu'nun Daday ilçesinden 33 yıl önce İsrail'e giden Hasan Çiftçi'nin çocukları, babalarının 1997 yılında ölümünün ardından ortaya çıkan mektuplardan öğrendikleri akrabalarını 16 yıllık uğraşın ardından sosyal paylaşım sitesi sayesinde buldular.
Kastamonu'nun Daday ilçesinden 1973'te ayrılıp İstanbul'a yerleşen ve Arap asıllı Nafile Hanımla evlenen Hasan Çiftçi, İsrail'deki bir firmadan gelen teklif üzerine bu ülkeye yerleşti. Çiftçi'nin 1997 yılında ölümünün ardından, çocukları Engin, Sinan, Türkan ve Filiz, babalarının dolabında, amcalarından ve kuzenlerinden gelen mektupları buldu.
Kardeşler, hiç tanışmadıkları amca ve kuzenlerini bulmak için mektupları tercüme ettirerek, isimleri araştırmaya başladı.
Aradan geçen 16 yılın ardından Hasan Çiftçi'nin Kastamonu'daki yeğeni Satı'ya, İsrail'de bulunan bir Türk vatandaşından Facebook üzerinden, Hasan Çiftçi'nin çocuklarının, Türkiye'deki akrabalarını aradıklarını ifade eden bir mesaj geldi.
Söz konusu mesaj üzerine aradıkları ailenin kendileri olduğunu bildiren Satı Çiftçi ile yeğenleri, 16 yıllık aranın ardından birbirlerini tanıma imkanı buldu.
Kastamonu'ya gelen Hasan Çiftçi'nin çocukları Engin, Türkan Çiftçi ve Filiz Karaca ile damadı Ramiz Karaca, akrabalarıyla tanışarak, hasret giderdiler.
Kentte bir hafta kalan kardeşler, Kastamonu Havalimanından uçağa binmeden önce akrabalarıyla vedalaşırken duygusal anlar yaşandı.
- "Geldiklerinde çok sevindik" -
Satı Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine mesajı gönderen kişiye o ailenin kendileri olduklarını belirterek, teyit etmek amacıyla amcasının 1980'li yıllarda İsrail'den kendilerine gönderdiği evlilik ve çocuklarına ait fotoğrafları gönderdiğini söyledi.
Yıllardır amcasını kendilerine gönderdiği fotoğraflardan tanıdığını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:
"Amcamın çocukları, sanal alemdeki tüm Satı Çiftçi'lere İsrail'de bulunan bir Türk yardımıyla ulaşmışlar. Aynı mesaj Facebook'tan bana da geldi. İnsanın boğazı düğümlenir konuşamaz ya işte şimdi bu anı yaşıyoruz. Geldiklerinde çok sevindik. Tek arzum amcamın evini ve mezarını ziyaret ederek, dua etmek. Bunu gerçekleştirebilmek için bize yardım edilirse çok mutlu olurum."
- "Ayrılık gerçekten çok kötü"
Hasan Çiftçi'nin kardeşi Necati Çiftçi (49) de ağabeyini kendisi 6 yaşındayken İstanbul'a giderken gördüğünü anlatarak, "Bir de düğün ve çocuklarının fotoğraflarını gönderdi, orada gördüm. 1997 yılında onun öldüğünü öğrendik, çok üzüldüm. Ağabeyimin çocukları geldiğinde sevinçten ve hüzünden çok duygulandım. Ayrılık gerçekten çok kötü" dedi.
Çiftçi, ağabeyinin İsrail'deki mezarını görmek istediğini vurgulayarak, bunun için yetkililerden İsrail'e gidebilmeleri için yardım beklediğini söyledi.
Hasan Çiftçi'nin oğlu Engin Çiftçi ise yıllardır aradıkları akrabalarını buldukları için çok mutlu olduklarını ifade ederek, bundan sonra da Türkiye'ye sık sık geleceklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER