ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 23:53

AKM'deki törende ilk

Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile ayakta izledi. Törene, Cumhurbaşkanı Gül ilk kez eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı.


 Cumhuriyetin 89. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'daki kutlamalar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.
     Devlet erkanı, Gül'ün Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulundu.
     Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenlerle ilgili yönetmelik uyarınca Cumhurbaşkanına tebriklerin iletildiği tören TBMM yerine Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleştirildi.
     Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir'deki törenin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerini ilk kez Çankaya Köşkü'nde kabul etti.
    
     AKM'deki törende ilk  


     Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla AKM tören alanında resmi geçit düzenlendi.
     Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile ayakta izledi.
     Törene, Cumhurbaşkanı Gül ilk kez eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı.
    
     Rengarenk 89 Vosvos
    
     Yenimahalle Belediyesi ile Ankara Volkswagen Fun Club ortak etkinliğinde Yenimahalle sokaklarını dolaştı. Konvoy renkli görüntülere sahne oldu.
     Ankara Volkswagen Fun Clup Başkanı Olgun Şensoy, Cumhuriyetin 89. yıl dönümünü 89 Volkswagen ile kutladıkları belirterek, bu etkinliği yıllardır büyük bir heyecanla sürdürdüklerini söyledi.
    
     Birinci Meclis önündeki kutlamalar

    
     Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde Cumhuriyet Bayramı kutlaması düzenlendi.
     Ankara Valiliğinin izin vermediği etkinliğe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker ile CHP PM Üyesi Murat Karayalçın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, bazı CHP milletvekilleri de katıldı.
     Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek isteyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Olaylar sırasında aralarında bir emniyet müdür yardımcısının da bulunduğu bazı polisler ile vatandaşlar yaralandı. AA Kameramanı Celalettin Gürbüz de arbedeyi görüntülemek isterken düşerek ayağından yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan Gürbüz'ün çatlak nedeniyle ayağı alçıya alındı.
     CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki partililer askeriyeye ait gazinoya girdi.
     Polis barikatının kaldırılması üzerine kutlamaya katılanlar yürüyüşe geçerek Anıtkabir'i ziyaret etti.
     Etkinlik için Ankara Emniyet Müdürlüğünün çeşitli birimlerinden yaklaşık 3 bin 500 polis görevlendirildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bir helikopterle, yürüyüşü ve alınan önlemleri havadan denetledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER