ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:27

"Aklım fikrim, yurt dışında görev yapan kardeşlerimde"


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Somali'deki bombalı saldırıya ilişkin, "Savaşın kızgın anlarında yardım yapmaktan vazgeçersek misyonumuzu yerine getirmemiş oluruz. Dolayısızla bizi etkilemeyecek" dedi.
     Akar, AA muhabirine, saldırı haberini dün gerçekleşen Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu'nda seçimlere geçildiği sırada öğrendiklerini ve çok üzüldüklerini söyledi.
     Olayda, Türk Kızılayının Somali uyruklu görevlisinin hayatını kaybettiğini, 3 Türk görevlinin de yaralandığını anımsatan Akar, saldırının Türkiye'ye ya da Türklere yönelik bir girişim olmadığını kısa sürede öğrendiklerini ifade etti.
     Akar, yaralıların Yeryüzü Doktorlarınca işletilen ve Türk Kızılayının da destek verdiği Şifa Hastanesinde tedavi edildiğini belirterek, "Bir arkadaşımız, ayağındaki kırıkla ilgili ameliyata alındı. Şu anda hiçbirinin bir sağlık problemi yok. Yaralanan personelimizi, tedavilerine Türkiye'de devam edilmesi için ambulans uçakla Türkiye'ye getirtiyoruz. Karşılamada ben de bulunmak istiyorum. Sonra da Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavilerine devam edilecek. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız da" diye konuştu.
     Somali'de 15 Türk personelle yaklaşık 100 mahalli görevlinin, 30 bin kişilik çadır kentte hizmet verdiğini anlatan Akar, şöyle devam etti:
     "Arkadaşlarımıza her zaman dikkatli davranın, emniyet tedbirlerine uyun, gece sokağa çıkmayın diyoruz. Onlar da bunu dikkate alıyorlar. Dün yaşanan, iki tarafın sürdürdüğü çatışma arasında kalmaktan kaynaklanan şansız bir hadise. Çalışmalarımız devam ediyor, edecek de. Somali'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak proje yürütüyoruz. Şehir mobilyaları üreten bir fabrika ve bunun yan tesislerini yapıyoruz. Mogadişu Belediyesi hizmet binasını da yeniden inşa ediyoruz. Proje kapsamında yaklaşık 70 kişiyi eğitim vermeleri için oraya götüreceğiz. Yaralanan personelimizin yerine de gönüllülük esasına göre başka görevlileri Somali'ye göndereceğiz."
   
     "Kızılayın dokunulmazlığına her zaman hürmet ediliyor"
    
     Akar, uzun zamandır Somali'de hizmet sunduklarını ancak ilk kez böyle bir olay yaşandığını dile getirerek, "Dünya genelinde Kızılayın dokunulmazlığına her zaman hürmet ediliyor. Kızılayın yurt dışında dokunulmazlığı vardır. İnsani faaliyet yaptığı için silahlı saldırıda bulunamazlar" dedi.
    
     Mahalli personelin ailesine yardım yapılacak
    
     Saldırıda hayatını kaybeden mahalli personelin ailesine gerekli nakdi yardımların yapılacağını vurgulayan Akar, konuyla ilgili 17 Nisan'daki Yönetim Kurulu toplantısından gerekli kararları çıkaracaklarını söyledi.
     Bölgedeki yardım çalışmalarının yaşananlardan etkilenmeyeceğini vurgulayan Akar, şunları kaydetti:
     "Savaşın kızgın anlarında yardım yapmaktan vazgeçersek Kızılay olarak misyonumuzu yerine getirmemiş oluruz. Dolayısızla bizi etkilemeyecek.
     Aklım fikrim, yurt dışında görev yapan kardeşlerimde. Sadece orada değiliz. Myanmar'da tehdit altındayız. Gazze'de ne kadar kötü günler oldu. O bombaların patladığı zamanlarda bizim arkadaşlarımız yine orada görevdeydi. Sri Lanka'daki tsunamide çok şartlar altında görev yaptık. Savaş alanlarında, Kuzey Irak'ta çok zorluk çektiler. Suriye sınırında sıfır noktası operasyonlar yapıyoruz. Her türlü tehdide maruzuz. Bunlar bizim faaliyetlerimizi etkilememeli ve etkilemiyor."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER