ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Aralık 2016 Salı 22:59

Akkuyu'nun birinci fazının 2023'ten önce devreye alınması arzumuzdur

Akkuyunun birinci fazının 2023ten önce devreye alınması arzumuzdur

Başbakan Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'ne ilişkin "En azından birinci fazının 2023'ten önce devreye alınması bizim arzumuzdur." dedi.


Başbakan Binali Yıldırım, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'ne ilişkin, "En azından birinci fazının 2023'ten önce devreye alınması bizim arzumuzdur. Bu yönde tüm gayreti göstereceğiz." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldiği basına kapalı görüşmeye ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Başbakanlık Basın Müşavirliğince paylaşılan görüntülere göre, kabul öncesi iki lider tokalaşarak kameralara poz verdi. Daha sonra Yıldırım, görüşmede yer alan isimleri Putin'e tanıttı.

Görüşmede konuşan Başbakan Yıldırım, "Geçtiğimiz bir yıllık tatsız dönem, eminim ki artık geride kaldı. İlişkilerimizi yoğunlaştıracağımız alanlar belli, enerji başta geliyor. Bugüne kadar yapılan enerji hatları, Mavi Akım, Batı Akım ama şu anda kararlaştırılan Türk Akımı, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkileri sadece geliştirmiyor, aynı zamanda bölgenin, Avrupa'nın da bir anlamda enerji talebine de karşılık verecek önemli bir proje." diye konuştu.

Yıldırım, iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin bununla da sınırlı olmadığını, nükleer enerji santrali kurulması konusunda da çalışmaların karşılıklı olarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nde devam ettiğini belirtti.

Bugünkü ziyaretlerinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin önündeki sorunları açıkça görüştüklerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın konuyu değerlendirdiğini hatırlatan Yıldırım, "Biz de Sayın Başbakanla birlikte bu projeyle ilgili hızlandırma adına neler yapılması lazım geldiğini detaylı bir şekilde konuştuk. En azından birinci fazının 2023'ten önce devreye alınması bizim arzumuzdur. Bu yönde tüm gayreti göstereceğiz. Tarım, turizm, taşımacılık, ticaret, sanayi, birçok alanda karşılıklı yatırımların geliştirilmesi adına yapacağımız işler var. Bunları da konuştuk." ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak da yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'de, Türkiye ve Rusya arasında neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Görüşmeye ilişkin Kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Putin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en samimi selamlarımızı iletmenizi rica ediyorum. Türk Akımı anlaşmasına dair kanunu imzaladığı için kendisine minnettarız. Bu gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi" ifadesini kullandı.

Putin şunları kaydetti:

"Bugün Başbakan Medvedev ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiğinizi biliyorum. (Türkiye-Rusya arasındaki) İşbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Bazı nedenlerden dolayı ticaret hacmimizde büyük bir düşüş yaşandı. İlişkilerdeki bu olumsuz durumu tersine çevirmek için gerekli enerjik adımları atacağımızı umut ediyorum."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER