ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 15:13

Akkoyun: Hava kirliliğinin tek sebebi santraller değil

Akkoyun: Hava kirliliğinin tek sebebi santraller değil


Kahramanmaraş Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, son zamanların en fazla konuşulan konularından olan hava kirliliği konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı verileri basın mensupları ile paylaştı. Termik santrallerin neden olduğu kirliliğin inkar edilemeyeceğini ifadeden Kaymakam Akkoyun, ancak konut ısınmasında kullanılan kömürün ve sanayi sektöründe ki diğer unsurlarında ciddi nedenler olarak önlerine çıktığını bildirdi.
Hava kalitesi ölçüm cihazlarından alınan verileri sine vizyon eşliğinde anlatan Akkoyun, 2013 yılının diğer yıllara oranla hava kalitesi anlamında daha temiz geçtiğini bildirdi.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, herkesin merak ettiği kirlilik konusunda yaptığı açıklamada, “Hava kirliliği; atmosfere bırakılan toz, gaz, duman, koku ve su buharı gibi kirleticilerin havanın doğal bileşimini bozarak canlılara zarar verecek yapıya dönüşmesidir. Hava kirliliğinin en büyük sebebi sanayi tesisleri ve meskenlerde yakıtların yanması sonucu atmosfere verilen atık gazlardır. Kahramanmaraş’ta da özellikle kış aylarında gerek ısınma ve sanayi bacalarından çıkan emisyonlar, gerekse motorlu taşıtların emisyonları hava kirliliğine katkı sağlayan önemli faktörlerdendir.” dedi.

Akkoyun, “İlimiz Merkez, Afşin ve Elbistan ilçelerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 28 Eylül 2010 tarih ve 2010/14 sayılı Hava Kirliliğinin Kontrolü ve Önlenmesi genelgesi ile I. Dereceden kirli ilçeler arasında değerlendirilmektedir. Özellikle Merkez ve Elbistan ilçemizde ısınma döneminde (Ekim-Mart) yanma sonucu çıkan emisyonlar coğrafi ve meteorolojik şartlar nedeniyle kısa vadeli kirliliğe neden olmaktadır. Elbistan ilçemizde hava kalitesi üzerine etkisi olan başlıca kaynakların mücavir alan sınırlarına yakın olan taş ocakları, Afşin-Elbistan Termik Santrali, şeker fabrikası, konutlar ve motorlu taşıtlar olduğu görülmektedir. İlimiz genelinde hava kirliliği mevsimsel özellik göstermektedir. Kış ayları, sonbaharın geç dönemleri ile ilkbaharın erken dönemlerinde hissedilen ve tespit edilen kirlilik mevcuttur. Bu durum Elbistan’da hava kirliliği kaynağının sadece sanayiden ve motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirlilik değil, ısınmadan kaynaklanan bir hava kirliliğinin etkin olduğunu göstermektedir.” diye konuştu.

Kaymakam Akkoyun şunları söyledi: “son yıllarda ilimiz genelinde meteorolojik enverziyon olayı ile de karşılaşılmaktadır. Bilindiği üzere enverziyon soğuk hava katmanının daha yukarıdaki sıcak hava katmanı tarafından tutulmasıyla oluşan atmosfer olayıdır. Rüzgar olmadığı zaman, kirleticilerin dağılması olanağı bulunamamakta ve hava bir nevi asılı kalmaktadır. Enverziyon olayının olduğu günlerde havada bulunan partikül ve kirleticiler sabit durumda kalmaktadır. Bu durum da hava kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Elbistan‘da hava sirkülasyonunu Şardağ‘ın perdelemesi, yaşanan karasal ikliminde sıkça sıcaklık enverziyonuna neden olması, ayrıca kalorifer ateşçilerinin çok sayıda kazan takip etmeleri ve kazanlara aşırı yakıt yüklemesi yapmaları nedeniyle tam yanmanın sağlanamaması hem enerji kaybına hem de hava kirliliğine neden olmaktadır. Elbistan ilçemiz nüfusu ve endüstrisi hızla büyüyen ilimizin en büyük ilçesidir. İlçede son 30 yılda kaydedilen hızlı değişim, tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra, bilim ve teknolojik gelişmelere açık bir ilçe olarak da adından söz ettirmektedir. İlçedeki nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak Hava Kalitesinde de doğal olarak değişim yaşanmaktadır. Hava kirliliği ile mücadele kapsamında; sanayi tesisleri, motorlu taşıtlar, kömür üreticileri, ithalatçıları, satıcıları, kazan yakma sistemleri, ateşçileri, baca temizlikleri düzenli olarak denetlenmekte ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER