ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:32

Akıllı telefonlardan anlık deprem takibi


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen mobil uygulama ile akıllı telefonlardan Türkiye ve çevresindeki depremler anında takip edilebilecek.

Erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. 'Deprem Bilgi Sistemi' adı verilen bu uygulama tüm Android telefonlara, tabletlere, iPhone ve iPad’lere yüklenebiliyor.

Yapılan yazılı açıklamada uygulamanın amacı konusunda şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamak. Aynı zamanda kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremleri de harita üzerinde görüntülemesine imkân veriyor. Deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletme imkânı sunuyor. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün oluyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER