ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:39

Akıllı telefonlar hizmetleri Kürtçe anlatacaklar


Diyarbakır Sur Belediyesi oluşturulan mobil erişim sistemi ile hizmetlerini Türkçe, Kürtçe ve İngilizce tanıtacak.
Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, makamında düzenlediği basın toplantısında, belediye hizmetleri için Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri ile Türkçe ve İngilizce mobil erişim sistemi uygulaması oluşturduklarını belirtti.
Demirbaş, belediye hizmetlerinin akıllı telefonlara yüklenen bu uygulama ile alınabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Bu programı yükleyenler belediyenin bütün hizmetlerine erişebilecekler. Bu önemli bir çalışma ama daha da önemlisi çok dilli olmasıdır. Buradaki amaç belediye hizmetlerini etkin kılmak için farklı dilleri kullanmak, aynı zamanda dillerin ve kültürlerin gelişimini sağlamaktır. İleriki dönemde Ermenice, Süryanice, Rumca ve diğer dillerde de bu hizmetler verilecektir. Hatta Kürtçe'nin 4 lehçesini de kullanacağız. Böylesi bir çalışma Türkiye'de ilk olacak."
Demirbaş, Kürtçe'yi hizmet dili olarak kullanmayan Apple ve Google firmalarına da seslenerek, "Artık Kürtçe'nin de bir medeniyet ve hizmet dili olduğunu bilmenizi istiyoruz. Artık o çok dilli yapınıza Kürtçe'yi de katın" diye konuştu.
Teknolojiyi dil ve kültürün gelişmesi için kullanacaklarına dikkati çeken Demirbaş, şunları kaydetti:
"Evdeki birçok elektronik araç ve gereç, bir yazılım programı ile çalışıyor. Artık annelerimiz fırınlarını, çamaşır makinelerini ve buzdolabılarını Kürtçe, Ermenice ve Süryanice kullanabilecekler. Bunun da çalışmasını başlattık. Yaşamın her alanında kendi ana dilimizi kullanacağız. Zannetmesinler ki teknoloji, dil ve kültürümüz yok olmasına neden olacak. Kürtçe bir medeniyet ve yaşam dilidir."

Demirbaş, daha sonra Göğer Dünya Cep İletişim Hizmetleri Firması sahibi Celal Göğer ile akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilen Kürtçe, Türkçe ve İngilizce mobil erişim sistemi için anlaşma imzaladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER