ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 16:00

Akillere 'tatlı su aygırları' benzetmesi

Türkiye Barolar Biriliği Genel Kurulu'nda Akil İnsanlar Heyeti'ne çirkin benzetmede bulunuldu.


Türkiye Barolar Biriliği (TBB) 32. Olağan Genel Kurulu'nda Ankara Barosu adına söz alan Avukat Sami Kahraman, “İktidar politikalarını, iktidarın sağladığı imkanlarla halka benimsetmeyi görev sayan, kendilerini akil diye isimlendiren tatlı su aygırlarını da gördük.” dedi.

Türkiye Barolar Biriliği (TBB) 32. Olağan Genel Kurulu, 79 barodan 447 delegenin katılımı ile Ankara'da toplandı. Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki genel kurul, yoklama ve birlik başkanının toplantıyı açışı ile başladı. Divan başkanlığına Türkiye Barolar Birliği önceki başkanlarından Önder Sav'ın seçildiği genel kurulda üç aday yarışacak. Kurulda baroları adına avukatlar söz aldı.

Ankara Barosu adına söz alan avukat Sami Kahraman, Akil İnsanları eleştirdi.
Türkiye’deki aydınların son 50 yıl içerisinde iyi bir sınav veremediğini savunan Kahraman, “12 Mart ve 12 Eylül darbelerinden sonra darbecilerin yanında yer alan, onların eylemini meşru göstermek için 'ordunun başka çaresi yoktu' deyip minareye kılıf hazırlayanlar onlardı. 12 Eylül paşalarını plaket yağmuruna tutan onlardı. 12 Eylül anayasasına evet denmesini isteyen aydınları ibretle izledik. Anayasayı iktidarın anayasası haline getiren değişiklik referandumunda 'yetmez ama evet' diyen yazan çizenleri de görmüştük. Toplumun yüzlerce yılda kazandığı demokrasi, ulusalcılık, toplumculuk, çağdaşlık ve her şeyden önemlisi Atatürkçülük düşüncesini bir kalemde yok sayıp, çağdışı zihniyetlere destek veren global sermayenin maşası ilkel neoliberal aydınları gördük. İktidar politikalarını, iktidarın sağladığı imkanlarla halka benimsetmeyi görev sayan, kendilerini akil diye isimlendiren tatlı su aygırlarını da gördük.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER