ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:58

Akil insanlar Osmaniye'de 'çözüm süreci'ni anlattı


Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu, Osmaniye’de ‘çözüm süreci’ni anlattı.
Gala tesislerinde Grup Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığında yapılan toplantıya üyeler Şükrü Karatepe, Kadir İnanır, Lale Mansur, Hüseyin Yayman, Muhsin Kızılkaya, Tarık Çelenk, Öztürk Türkdoğan, Nihal Bengisu Karaca ile sivil toplum kuruluşları yerel basın kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

ŞÜKRÜ KARATEPE
Toplantının açılışında konuşan Şükrü Karatepe, Osmaniye'de olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, memleketin en ciddi problemi olan ve kardeş kavgası olarak kabul ettikleri bu hadiselerin bir an önce bitmesi gerektiğini ifade etti. Memlekette huzur ve sükunun sağlanması için bu konu üzerinde yıllardır okuduğunu ve yazdığını belirten Karatepe, şimdi de Akdeniz Bölgesi'nde grup olarak gezerek vatandaşları temsil eden sivil inisiyatif insanlarıyla bir araya gelip, görüş ve düşüncelerini almak üzere görevlendirildiklerini söyledi. Karatepe, "Söylediklerinizin hepsi kayda alınıyor. Bu kayıtlardan bir netice çıkarıp müşterek görüşleri listeliyoruz ve ‘vatandaşımız Osmaniye'de bu konuda böyle düşünüyor. Terör meselesinin bitmesi, kardeş kavgasının önlenmesi, memleketimizde huzurun tekrar sağlanması için Osmaniye'deki kardeşlerimiz ve onların önde gelen temsilcileri böyle düşünüyorlar' diye bunu rapor haline getirip ilgili yerlere götürüyoruz." diye konuştu.

KADİR İNANIR

Grup üyesi Kadir İnanır ise bu çalışmaya gönüllü bir barış elçisi olarak katıldığını belirterek, “Bu çalışmalarda gittiğimiz bütün yerlerde ilk defa insanlar özgürce ve baskı altında kalmadan siyasi ve sosyal görüşleri ne olursa olsun yüksek sesle konuşma özgürlüğünü elde ettiler. Bugün de burada böyle olmasını istiyorum. Çünkü bir ülke konuşmazsa o ülkede barış, huzur olmaz. Osmaniye'de olmaktan çok mutluyum. Çünkü 34 sene evvel ben bu şehirde Türk sinemasının en büyük filmini çektim. Selvi Boylum Al Yazmalım. Onun için çok mutluyum." dedi.

LALE MANSUR

Ak Partiyi temsilen burada olmadıklarını belirten Lale Mansur ise düşünce özgürlüğü ve barış için düşünce kuruluşlarında çalıştığını belirterek, "DGM'lerde yargılandım, sivil toplum geçmişim var ve herhangi bir partiyle bağım yok. 20 yıllardır barış için uğraşıyorum. Gerçekten Türkiye'nin hala bütün bu olan biten karışıklığa rağmen en önemli meselesi olduğu için buradayım. Sizin fikirlerinizi dinlemek için, önerilerini almak için, endişelerinizi dinlemek için buradayım. Yaptığımız toplantılar bir rapor haline geliyor. Bu raporda en aykırı söylemler bile yer aldı. Ortak olduğumuz iki nokta ise biri barış, diğeri ileri demokrasi.” ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN YAYMAN

Yapılan toplantıların süreçle ilgili kanaat ve düşünceleri almak üzere düzenlendiğini belirten Hüseyin Yayman da şunları söyledi: "Türkiye için gerçekten çok zor günler. Türkiye bir yandan çözüm sürecinde mesafe almak isterken diğer yandan yaşanan olaylar hepimizi gerçekten düşünmeye sevk ediyor. Ben Türkiye'de yaşanan hangi problem varsa bunun nedenini demokrasi açığı ve eksikliği olarak görüyorum."

MUHSİN KIZILKAYA

Türkiye'nin ilk defa kendi yurttaşına kulak vermeye başladığını ifade eden Muhsin Kızılkaya şöyle devam etti: "Şimdiye kadar girilmesi bile insanları ürküten bölgede insanlar artık rahat rahat yaylaya çıkıyorlar, piknikler yapılıyor. Bu kıymetli bir şey ve bunun kaybedilmemesi gerekiyor. Canımızı sıkan hadiseler var ama bu ülke büyük bir ülke. Yeter ki biz kendi gücümüze güvenelim, yeter ki kendi fikrimizi tek ve doğru fikir olarak kabul etmeyelim.”

TARIK ÇELENK

Tarık Çelenk de artık şehit haberlerinin gelmediğini, brifinglerin ise 1.5 saat değil 1.5 dakika sürdüğünü belirterek, "Çözüm süreciyle ilgili olarak sizlerin duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaya geldik." açıklamasında bulundu.

ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN

Türkiye'nin insan hakları ve demokrasi sorunu olduğunu dile getiren Öztürk Türkdoğan ise, "Bu sürecin başarıya ulaşması noktasında Türkiye'de yaşayan herkesin ve her kesimin, her siyasal anlayışın ve her yurttaşın görüşlerini önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Akil İnsanlar heyeti olarak da burada sizin görüşlerinizi dinleyeceğiz, önerilerinizi ve eleştirilerinizi alacağız. Belki daha iyi fikirleri olan insanların bu fikirlerini alacağız ve bunu hükümete ileteceğiz.” ifadelerini kullandı.

NİHAL BENGİSU KARACA

Ülkede demokrasi ve senkronize olma sorunu bulunduğunu savunan Nihal Bengisu Karaca da, "Bu süreç, kimsenin aklının diğerinden daha üstün olduğunu ima eden ve vurgulayan bir süreç değil. Bu süreç, devletin halkının düşüncelerini merak etmesi ve danışmasını ifade eden bir süreç. Biz burada sadece aracıyız. Umarız süreç başarıyla sonuçlanır. Yaşanan sorunların da geçici olmasını umut ediyorum." diye konuştu.

Grup üyelerinin konuşmalarının ardından toplantıya katılan Osmaniyeliler süreç ile ilgili görüşleri alındı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının sonunda kısa bir değerlendirme yapan Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Osmaniye'de olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kentte gördükleri misafirperverliğe teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, grup üyelerinin toplantıya katılanların söylediklerini özetleyerek rapor haline getireceğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, katılımcıların çözüm süreciyle ilgili düşünce, görüş ve önerilerini aldıklarını ifade ederek, "Biz de bu raporu ilgili yerlere ulaştıracağız. Hepinize katıldığınız için teşekkür ederiz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER