ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 11:34

"Akil İnsanlar Heyeti'nde engelliler de olmalıydı"


Engelliler, çözüm sürecinde önemli çalışmalar yapan Akil İnsanlar Heyeti'nde engellilerin yer almamasının eksiklik olduğunu söyledi.
     Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Kurtaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör nedeniyle bedensel engelli konumuna gelenlerin de heyette olmasının olumlu olacağını belirtti.
     Bedensel engellilerin daha objektif değerlendirme yapabileceğini savunan Kurtaslan, "Terör nedeniyle o hale geldiklerini anlatırlar. Sonuçta onlar durumun fiilen tarafı ve mağduru olan kişiler" dedi.
     Çözüm sürecini olumlu gördüklerini belirten Kurtaslan, "Milletin terör ve demokrasi sıkıntılarından kurtulması gerekiyor. Sorunların çözülmesi noktasında heyet dikkatli çalışıyor. Süreci olumlu olarak görüyoruz" diye konuştu.
    
     -İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Ay-
    
     İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Muammer Ay da Akil İnsanlar Heyeti içinde yer almak istediklerini ifade etti.
     Her türlü çalışmaya ellerinden geldiğince katkıda bulunabileceklerini anlatan Ay, heyette olabilecek engellilerin sürece katkı sağlayacağına vurgu yaptı.
     Yaşanan terör olayları nedeniyle insanların sakat kaldığını hatırlatan Ay, "Devlet bu mesajı bizim üzerimizden de verebilirdi. Biz de böyle güzel bir hareketi yer almak isterdik" dedi.
     Heyetin çalışmalarını desteklediklerini ifade eden Ay, Akil İnsanlar Heyetinin çok önemli ve büyük emek gerektiren bir iş yaptığını söyledi.
     "Tribünlerde oturmadan, statlara inilmesi gerekir" diye konuşan Ay, heyetin de bunu gerçekleştirdiğini vurguladı. Ay, heyette görme, ortopedik ve işitme engellerin olmasının çok daha etkili olabileceğini kaydetti.
    
     -Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı Cantürk-
    
     Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Cantürk ise Akil İnsanlar Heyetinde engelli olmamasını eleştirerek, şunları söyledi:
     "Can kaybı yaşayan, ailesinden birini kaybeden ve bu olaylar yüzünden uzvunu kaybeden insan için bu durum daha fazla önem taşır. Yoksa insanlar giderler siyaset yaparlar, muhabbet ederler, dünyadaki en veciz sözleri söyleyebilirler ama bunların hiçbiri can kaybı yaşamış veya bedeninde hasar almış insan kadar bu süreçten etkilenmez. Engelliler heyette olsaydı ikna kabiliyeti bakımından, duruşlarıyla diğerlerinden daha fazlasını anlatabileceklerdi. Olumlu ve olumsuz anlamda ne hissediyorlarsa anlatacaklardı. Katlanmak zorunda oldukları hayatla örtüşen tavsiyelerde bulunacaklardı."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER