ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 13:26

Akil İnsanlar Heyeti Sivas'ta


Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi. Başkan Ahmet Taşgetiren, Başkan Vekili Beril Dedeoğlu, grup üyeleri Doğu Ergil, Erol Göka, Hilal Kaplan, Cemal Uşşak, Vahap Coşkun ve Celalettin Can ilk olarak sabah kahvaltısında Sivas’ta görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Otel girişinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Heyet Başkanı Ahmet Taşgetiren, burada yaptığı konuşmada, "Bu yaraları toptan sarmamız lazım. Şehitler olmuş, başka şeyler olmuş. Bizim yeniden gönül yapılanmasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu sürecin, bizim yaptığımız işin birazda bu birazda bu duygu imarına yönelik olduğunu düşünüyorum. Yani bir barış dili diyoruz ya. Onu geliştirelim. Yani ben Sünni bir insanım. Ama Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneğini ziyaret etmeyi görev bilirim. Hacı Bektaş’tan geçerken orada Alevilerin büyüğü bir hanımefendi var. Onu ziyaret etmek istedik. Bazı dernekler baskı yapmış; ‘bazı dernekler bana baskı yaptı, şimdi görüşmeyelim. Hak rızası için yolunuza devam edin’dedi. Duanızı almak için gelecektik dedim. 90 yaşında ben elini öpmekten asla kaçınmam." değerlendirmesini yaptı.

Bu yaraların toptan sarılması gerektiğine vurgu yapan Ahmet Taşgetiren. "Bu duygu zaruretinin ne olduğunu Sivas bilir. Maraşlı, Çorumlu bilir. Diyarbakır bilir. Şehitler olmuş, başka şeyler olmuş. Bizim yeniden gönül yapılanmasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bir elçilik söz konusu ise bunun elçiliğini yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Taşgetiren, Önümüzdeki hafta içerisinde Başbakan ile görüşeceklerini belirterek, "Üçer kişilik gruplar halinde heyetler olarak görüşme yapacağız. Bu ara dönemde de aldığımız izlenimlerimizi, tespitlerimiz paylaşıyoruz. Sürecin tam ortasında tabiî ki onlar var. Halkın bakışı, hassasiyeti,kaygıları Bunlarda heyetler vasıtasıyla devlete taşınıyor. 2 ay sonra da bir rapor sunmuş olacağız." ifadelerini kullandı. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER