ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 23:04

Akil İnsanlar Heyeti, Muş'un Altınova beldesinde incelemede bulundu


Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker ve beraberindeki grup üyeleri, Muş'un Altınova beldesinde incelemede bulundu.
     Grup Başkanı Paker ile üyeler Sibel Eraslan, Ayhan Ogan, Abdurrahman Dilipak, Zübeyde Teker, Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt ve Mehmet Uçum, Altınova beldesi girişinde vatandaşlar tarafından çiçekler ve Kürtçe şarkılarla karşılandı.
     Heyet üyeleri daha sonra beldedeki bir evde 1993 yılında çıkan yangında ailesinden 9 kişiyi yitiren Aysel Öğüt'ü ziyaret ederek, olay günü yaşananları dinledi.
     Tüm ailesinin evde bulunduğu sırada evin ateşe verildiğini iddia eden Öğüt, kendisinin de evli olduğu ve başka bir evde yaşadığı için ölmekten kurtulduğunu söyledi.
     Evlerinin tek odalı olduğunu ve herkesin bir arada bulunduğu sırada yangının çıktığını anlatan Öğüt, "Olayın üzerinden 20 yıl geçti. Bunun için dava açtık ancak bugüne kadar sonuç çıkmadı. Ailemden 9 kişi yanarak öldü. Biz yaşadıklarımıza rağmen barış istiyoruz" dedi.
     Heyet üyeleri, aile ziyaretinin ardından Belediye Parkı'nda eski Belediye Başkanı Baki Duygun'u dinledi.
     Duygun, 1990'lı yıllarda beldede büyük acılar yaşandığını anımsatarak, bundan dolayı çok sayıda ailenin beldeden göç ettiğini belirtti.
     Beldede yaşanan olayların ardından tespit çalışması yapıldığına değinen Duygun, 250 ailenin mağdur olduğunun tespit edildiğini ancak buna rağmen bugüne kadar zararlarının karşılanmadığını öne sürdü.
     Heyet Başkanı Paker ise gezdikleri bölgelerde buna benzer birçok acı olay yaşandığına şahit olduklarını vurgulayarak, bölgede yıllarca kirli bir savaş yürütüldüğünü ifade etti.
     Yaşananların bitmesi için sona gelindiğini ve umutların arttığını anlatan Paker, şöyle konuştu:
     "Savaşta kararları askerler ve bürokratlar veriyordu. Artık kararları verenler değişti. Buna göz yumanlar artık siyasi iktidarda değiller. Artık seçilmiş iktidarlar karar veriyor. Başkan bize 'keşke 50 sene evvel gelseydiniz' dedi. Bu mümkün değildi. Son zamanlarda mümkün oldu. Bunun değişmesini siyasi iktidara ve Başbakan'a borçluyuz. Öcalan da bu sürecin ortağıdır. Öcalan'ın 21 Mart nevruz bildirisini iyi okuyun. Artık silahlar bitti siyaset yapacağız. Bunların hepsi yasa işi. Her iki tarafın acılarını unutması lazım."
     Beldedeki ziyaretlerinden sonra Muş'a dönen heyet üyeleri, Hasköy ilçesi girişinde davul-zurna ve çiçeklerle karşılandı.
     Paker, kendilerini bekleyen vatandaşlara teşekkür ederek, "Türkiye'de 60 milyon barışı istiyor ama diğerleri istemiyor. Biz 60 milyonla birlikteyiz" dedi.
     Kent girişinde heyeti karşılayan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede de ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER