ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 21:41

'Akil İnsanlar Heyeti' Muş’un Altınova beldesinde halkla bir araya geldi

Akil İnsanlar Heyeti Muşun Altınova beldesinde halkla bir araya geldi


Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker ve beraberindeki grup üyeleri, Muş'un Korkut ilçesinin Altınova beldesinde halkla bir araya geldi.

Grup Başkanı Paker ile üyeler Sibel Eraslan, Ayhan Ogan, Abdurrahman Dilipak, Zübeyde Teker, Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt ve Mehmet Uçum, belde girişinde çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi tarafından çiçeklerle karşılandı. Daha sonra beldeye hareket eden grup, vatandaşlarca Kürtçe şarkılar eşliğinde coşkuyla karşılandı. Burada ev ziyaretinde bulunan gruba, 1993 yılında ailesinden 9 kişiyi kaybeden Aysel Öğüt, yaşadıkları anlattı. Tüm ailesinin evde ateşe verildiğini ifade eden Öğüt, evli olduğu için ölmekten kurtulduğunu söyledi. Aysel Öğüt'ün eşi İsa Öğüt ise evin belde belediye başkanının yaşamını yitirenlerin anısına evi yeniden yaptırdığını ve evdeki yanmış eşyaları da sergilediğini kaydetti. Aileyle görüşen grup, daha sonra beldedeki Belediye Parkı'na geçti. Burada eski Belediye Başkanı Baki Duygun, 1990'lı yıllarda beldede meydana gelen olayları anlattı.

Başkan Paker ise gezdikleri bölgelerde buna benzer birçok acı olay yaşandığını söyledi. Bölgede kirli bir savaş yürütüldüğünü bildiren Paker, şöyle konuştu: "Artık sona gelindi. Umutlar arttı. Savaşta kararları askerler ve bürokratlar veriyordu. Artık kararları verenler değişti. Buna göz yumanlar artık siyasi iktidarda değiller. Artık seçilmiş iktidarlar karar veriyor. Başkan bize 'Keşke 50 sene evvel gelseydiniz' dedi. Bu mümkün değildi. Son zamanlarda mümkün oldu. Bunun değişmesini siyasi iktidara ve Başbakan'a borçluyuz. Öcalan da bu sürecin ortağıdır. Öcalan'ın 21 Mart Nevruz bildirisini iyi okuyun. Artık silahlar bitti siyaset yapacağız. Bunların hepsi yasa işi. Her iki tarafın acılarını unutması lazım."

Muş'a hareket eden grup, Hasköy ilçesinin girişinde davul zurnayla ve çiçeklerle karşılandı. Paker, buradaki vatandaşlara teşekkür ederek, "Türkiye'de 60 milyon barışı istiyor ama diğerleri istemiyor. Biz 60 milyonla birlikteyiz." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER