ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 17:25

Akil İnsanlar Heyeti Erzincan'dan ayrıldı


Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu, Erzincan’daki temaslarını tamamladı. Olumlu izlenimler edinen heyet, Erzincan’da 2 gün süresince, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri ve halkla bir araya gelerek, çözüm süreci ile ilgili görüşlerini aldı.

Türkiye genelinde 7 bölgede Akil İnsanlar Heyetleri çalışmalarını sürdürüyor. Heyetin Doğu Anadolu Bölgesi Grubu üyeleri Erzincan’a gelerek, 2 gün süresince süreç hakkında Erzincanlıların olumlu ya da olumsuz düşüncelerine aldı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu Başkanı Can Paker, sekreter Ayhan Ogan ile üyeler Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt, Mehmet Uçum ve İzzettin Doğan, Ulalar beldesinde cemevine giderek, vatandaşlar ile çözüm süreci hakkında fikir alışverişinde bulundu. Akil İnsanlar Heyeti Erzincan temaslarında son olarak Erzincan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda halkla bir araya geldi ve sürecin detaylarını anlatarak, vatandaşın beklentilerini dinledi.

‘ERZİNCAN TÜRKİYE’NİN ÖZETİDİR’

Erzincan’dan iyi izlenimler ile ayrıldıklarını vurgulayan Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu Üyesi Abdurrahman Kurt, “Bizim için Erzincan özel ve güzel bir yer. Burası Türkiye özeti. Burada Alevisiyle Sünnisiyle, Türküyle Kürtüyle barış ortamı içerisinde yaşıyor. Bu barış ortamına ilişkin güzel bir örneklikleri var. Bunun bir devlet sistemi olduğunu düşünürlerse eğer, bu devlet sisteminin kendilerine nasıl hizmet etmesi gerektiğini düşünürlerse eğer, zaten bizim yapmaya çalıştığımızda tam da bu. Erzincan’ın bir Türkiye modeli olmasını sağlamaya çalışmak. Bu anlamda Erzincan’ın kendi içindeki farklılıkları birlik içerisinde yaşatabilme becerisini Türkiye’nin kendi becerisi olmasını umut ediyoruz.” dedi.

HALK TOPLANTISI YARIDA KALDI

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu üyelerinin Belediye Toplantı Salonunda yaptığı halk toplantısı yarıda kaldı. Toplantı esnasında bazı vatandaşların ayağı kalkarak Akil İnsanlar Heyeti'ni protesto etmesi ve protestoların uzaması sebebiyle, toplantının moderatörü ve Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu Üyesi Abdurrahman Kurt, toplantının sona erdiğini belirtti. Protestoların devam etmesi üzerine salona çevik kuvvet ekipleri gelerek, vatandaşları salondan çıkarttı. Geniş güvenlik önlemleri altında araçlarına götürülen Akil İnsanlar Heyeti ise Erzincan Havalimanı'na gitti.

HEYET, TOPLANTILARI OLUMLU DEĞERLENDİRDİ

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu Başkanı Can Paker, Erzincan Havalimanı'nda, temasları hakkında basın açıklaması yaptı. Paker, “Akil İnsanlar Heyeti'ne, gönül insanları adı veren ve Erzincan’ın ağırlıklı kesimince desteklenen bu süreç, çok küçük bir grubun ifade özgürlüğünü engelleyen tutumlarıyla gölgelenemez. 2 günlük Erzincan çalışmamızda gördüğümüz odur ki, Erzincan halkı bu sorunun askeri ve silahlı yöntemlerle çözülemeyeceği noktasında büyük çoğunlukla görüş birliği içerisindedir. Erzincan’ın gerçek iradesini yansıtan çoğunluğun talepleri üzerinedir. Bu sürecin doğası gereği önemli olan bu sürecin kaygıları giderecek önerileri dikkate alacak bir doğrultuda yürümesidir." sözlerini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER