ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 21:54

Akil İnsanlar Heyeti akademisyenlerle bir araya geldi

Akil İnsanlar Heyeti akademisyenlerle bir araya geldi


Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu Heyeti, Gaziantep’teki 3 üniversiteden akademisyenlerle bir araya geldi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörlük Senato Toplantı Salonu’nda çözüm sürecine ilişkin görüşmek üzere Gaziantep Üniversitesi Rektörü ve Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, GAÜN Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Türkay Dereli, rektör danışmanları Prof. Dr. Cahit Bağcı, Doç. Dr. Murat Agari ve Zirve Üniversitesi yöneticilerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, "Bir süreden beri devam etmekte olan çözüm süreci daha çok genel olarak kamuoyu ne düşünüyor, duygu ve düşünceleri neler, değişik kesimlerin, farklı kentlerin talep ve beklentileri ya da endişeleri neler bunları tespit amacıyla gittiğimiz yerlerde farklı aktörlerle, sivil toplum örgütleriyle, meslek kuruluşlarıyla, siyasetçilerle, medya ile görüş alış-verişinde bulunuyoruz." diye konuştu.

"Gaziantep sorunu derinden yapıcı olarak yaşayan şehirlerimizle ülkenin geri kalanı arasında en kritik, en önemli geçiş şehridir" diyen Ensaroğlu, "Epeyce göç almış ve çatışmanın, şiddetin en çok olduğu yıllarda dahi pek olaylarla adı anılmamış ama geçtiğimiz aylarda yaşanan menfur hadiselerden meydana gelen bir şehrimiz. İyi bir potansiyeli var, üç tane üniversitesi var ve biz de ülke olarak daha önce yaşamadığımız bir tecrübeyi yaşıyoruz. Bu tecrübeyi, bilimin, bilim insanlarının, üniversitelerin rehberliğiyle, desteğiyle sağlıklı bir şekilde yürütmek bizim için kalıcı bir çözüme kavuşmak açısından, insanlığa örnek oluşturmak açısından önemli. Çünkü siyaset kurumu başta olmak üzere, Üniversiteler, sivil toplum örgütleri uygulamanın, pratiğin içerisinde olan insanlar. Eğer sağlam, tutarlı, kuramsal değerlere dayalı olarak bu çalışmaları yürütmüyorlarsa gelip geçici rüzgarlarla zikzaklar yapmaya çelişkiler sergilemeye de mahkumlar. Hem bu riski bertaraf etmek açısından, hem yaşanmış dünya örneklerinden iyi istifade etmek açısından kişisel olarak da, heyet olarak da bilim dünyasının yapması gereken çok şey olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER