ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 19:11

Akil İnsanlar, Cemevi ziyaret etti


Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Grubu, Tunceli’de temaslarda bulunuyor.

Can Paker başkanlığındaki Doğu Anadolu Bölgesi grubu, Tunceli’de 1 Mayıs kutlamalarına katıldıktan sonra sırasıyla Cemevi dedeleri, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Cemevi’ni ziyaret eden gruba, cemevi dedesi Ali Ekber Yurt tarafından Alevilerin taleplerini içeren bir dosya sunuldu. Bir gazetecinin Alevilerin süreçle ilgili kaygıları olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Cem Vakfı Başkanı ve grup üyesi Prof. Dr.İzzettin Doğan, "Alevilerin bu sürecin dışında bırakıldıkları hissiyatını ben de sezdim. Bu her yerde dile getiriliyor. Arkadaşlarım, inanç özgürlüklerinin anayasa güvencesine alınmasını doğal bir hak olarak görüyor ve söylüyorlar. Anayasa yurttaş yasalar önünde eşittir diyor ama herkesten vergi toplanıyor, Alevilere tek kuruş vergi dönmüyor. Sadece Diyanete sunuluyor. Bu grubu oluşturan arkadaşların bu konuda fikirleri var." dedi.

Cemevi ziyaretinin ardından Tunceli Belediyesi’ni ziyaret eden grup üyeleri Belediye Başkanı Edibe Şahin’le görüşerek görüş alışverişinde bulundu. Esnaf ve vatandaşlarla da bir araya gelen Akiller Grubu, esnaf ve vatandaşların çözüm sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

Yarın, ildeki siyasi parti, sivil toplum örgütü, gazeteciler ve akademisyenlerle de görüşmeler gerçekleştirecek olan Akiller İnsanlar, daha sonra ilden ayrılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER