ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 16:32

Akdeniz Üniversitesi ‘logo’sunu değiştirdi


Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafik Kurtcephe, üniversitenin mevcut logosunun algı yansıtamadığı, başarılı bir kurumu algısı oluşturamadığı ve eleştirildiği için değiştirildiğini söyledi. Bugünden itibaren kullanılmaya başlanan yeni logo, 4 ayrı resimsel biçimden oluşuyor.

Rektör İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi’nin tanıtımı için Rektörlük Senato Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Rektör Kurtcephe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı katıldı.

    Logonun değiştirilme kararının 2012’de kurumsal kimlik çalışması bünyesinde verildiğini anlatan Kurtcephe, mevcut logonun Akdeniz Üniversitesi algısını yansıtamadığı, başarılı bir üniversite algısına logonun katkı sağlayamadığı şeklinde ortak bir kanaat oluştuğunu söyledi. 5,5 yıllık rektörlük görevi boyunca görüştüğü çeşitli kesimler tarafından da logonun eleştirildiğini belirten Kurtcephe, “Bu logonun Akdeniz Üniversitesi’ni çağrıştırmadığı şeklinde ifadelerde bulunuldu. ‘İçinde mesaj yok, büyük üniversite algısı yok’ şeklinde eleştiriler geldi. Komisyonda aynı kanata ulaşınca bu öneriden başladılar çalışmaya.” dedi. 15 Ocak- 15 Şubat 2012’de Türkiye genelinde logo yarışması başlattıklarını belirten Kurtcephe, bin 147 başvuru yapıldığını, kendi kriterlerini taşıyan 868 eserin kabul gördüğünü söyledi. Bunların içerisinde jürinin kayda değer bir eser bulamadığını söyleyen Rektör Kurtcephe, bunun üzerine profesyonel olarak logo tasarımı yapan kişilere teklif sunduklarını ifade etti. Gelen logoları inceleyen komisyonun grafikçi Mahyar Kalantari tarafından yapılan logoyu seçtiklerini kaydetti.

    Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılıç da, yeni logonun içeriği hakkında bilgi verdi. Logodaki 1 sayısının üniversitenin temel misyonu olan bilimsel bilgi üretimi öğretimi ve aktarımı sürecinde yüksek kurumsal hedeflerini sembolize ettiğini belirten Kılıç, “A harfi üniversitemizin ilk harfidir. Antalya kentini de deyimlemektedir. Ayrıca alfabenin ilk harfi olarak 'A' harfi başlangıç ve kaliteyi simgeleyen semboldür. Logodaki gök cisimleri kadim bilgelikte, küresel nitelikleri ile değişmez dairesel hareketler sergileyerek mükemmelliği simgelemektedir. Yeni logonun zemin rengini oluşturan lacivert rengi düşüncenin rengi olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca, bu renk sonsuzluk, kararlılık, bilimsel otorite ve verimliliği ifade etmektedir.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER