ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 15:33

Akdeniz ülkelerinde kişi başı 20, Türkiye'de 1,5 litre zeytinyağı yeniyor


Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, zeytinyağının insan sağlığı için çok önemli olduğunu belirterek, "Türkiye'de kişi başına düşen zeytinyağı tüketimi, Akdeniz ülkelerine oranla çok daha az. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde kişi başına tüketilen zeytinyağı miktarı oldukça yüksek, hattâ bazılarında 20 litreye kadar çıkarken ülkemizde 1,5 litre civarında kalıyor." dedi. Turhan, Ayvalık ilçesinde düzenlenen 9. Zeytin Hasat Günleri'ne katıldı. İlçedeki zeytinyağı işletmelerini inceleyen Vali Turhan, soğuk sıkım ve kontinü sistem hakkında bilgi aldı, ayrıca zeytinyağı tadımı yaptı.

Mutlu köyündeki Nostalji Bahçesi Çiftliği'nde yapılan sembolik zeytin hasadına katılan Vali Ahmet Turhan, ağaçlardan zeytin topladı. Yeni hasat yılının üreticiler için hayırlı olmasını dileyerek, "Güzel bir günde yapılan bu hasadımız, hayırlı ve bereketli olsun. İnşallah üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alırlar." temennisinde bulundu. Erzurum'dan davet edilen 40 öğrenci ve öğretmenle de yakından ilgilenen Turhan, öğrencilere çeşitli hediyeler vererek hatıra fotoğrafı çektirdi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki zeytinyağı pazarını da ziyaret ederek üreticilerle bir süre görüştü.

Vali Turhan, daha sonra Altınova beldesinde "İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği" projesini inceledi. Balıkesir İl Özel İdaresi'nin katkısıyla projeyi yürüten Altınovalı çiftçiler, büyük desteği olan Turhan'a da teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER