ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:15

Akdeniz foku tehlike altında


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akdeniz foklarının yasadışı balıkçılık ve deniz faaliyetlerindeki artış nedeniyle tehdit altında olduğunu ortaya çıkardı.

Bakanlık, 'Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi' çerçevesinde Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yaptığı Akdeniz Foku Koruma ve İzleme Çalışmasına göre Akdeniz Fokları’nın, yasadışı balıkçılık ve deniz faaliyetlerindeki artış nedeniyle tehdit altında olduğunu tespit etti.

2012 YILINDA 45 FOK GÖZLENDİ

Sualtı Araştırmaları Derneği-Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) tarafından, Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde yapılan gözlemlerde, 2008 yılında 31, 2009 yılında 51, 2010 yılında 118 ve 2011 yılında 82 fok gözlemlendi. 2012 yılında ise gözlemlenen fok sayısı 45 oldu.

YASADIŞI BALIKÇILIK BÜYÜK TEHDİT ALTINDA

Çalışmada Akdeniz foku ve yaşam alanları üzerindeki tehditlerde belirlendi. Buna göre, yasadışı her türlü balıkçılık, Akdeniz fokları için hem doğrudan tehdit hem de besin kaynaklarının yok olması nedeniyle dolaylı bir tehdit oluşturuyor. 90’lı yıllardan sonra hızla gelişen deniz turizmi ve amatör balık avcılığı nedeniyle deniz trafiğinin artması, Akdeniz foklarının yaşam alanları üzerinde baskı oluşturan bir diğer önemli tehdit unsuru olarak öne çıkıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER