ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 18:09

Akdamar Adası'nda halaylar...

Akdamar Adasında halaylar...


Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu yıl turizm sezonunu tarihi mekan olan Akdamar Adası’nda açtı. Açılışta konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, Vangölü Havzası’nın Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından biri olduğunu belirterek, “Van havzası dışarıdan, kimseden para pul istemiyor. Sadece huzur istiyor. Huzurumuz olursa bu bölgenin kendi potansiyeli, bu bölgeyi ayağa kaldırmaya yeter de artar bile.” dedi.

    Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan ‘Turizm Haftası’ bu yıl Van’da bir gün önceden kutlanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl feribotta ‘Turizm Haftası’ etkinlikleri düzenleyen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu yıl da turizm sezonunu tarihi bir mekan olan Akdamar Adası’nda açtı. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen çok sayıda yerli ve yabancı turistte açılış etkinliğine katılarak renk kattı. Van Valisi Münir Karaloğlu da sabah saatlerinde beraberinde AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan’la birlikte sabah saatlerinde Akdamar İskelesi’nden gemi ile etkinliklerin yapılacağı Akdamar Adası’na geçti. İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Akdamar Belde Belediye Başkanı Ferdi Şeker, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VATSO) Miraz Nadiroğlu, Başkanı Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu ve vatandaşlarla birlikte adaya ayak basın Vali Karaloğlu’nu Yardımcısı Mehmet Özel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ ve turizmciler davul zurna eşliğinde karşıladı. Yöresel kıyafetli kızların davetlilere karanfil takdiminin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

    Akdamar Adası İskelesi’nde düzenlenen açılışta konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, Vangölü Havzası’nın turizm potansiyelinden bahsederek, son 4 yılda yurtiçi ve yurtdışında yapılan tanıtımlar ile kentteki etkinlikleri anlattı. Vangölü Havzası’nın, Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından biri olduğuna işaret eden Karaloğlu, “Van havzası dışarıdan, kimseden para pul istemiyor. Sadece huzur istiyor. Huzurumuz olursa bu bölgenin kendi potansiyeli, bu bölgeyi ayağa kaldırmaya yeter de artar bile. Bizim tek bir şeye ihtiyacımız var. O da huzura. Eğer bu bölgenin huzuru olursa, eğer Türkiye’nin huzuru olursa biz başka bir şey istemiyoruz.” dedi.

    “BİR YIL İÇİNDE VAN VE İLÇELERİNDE 9 ETKİNLİK VE FESTİVAL YAPIYORUZ”

    Son 4 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptıkları çalışmalarda Vangölü Havzası’nı hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını kaydeden Karaloğlu, Van’da yaptıkları festival ve kültürel etkinlikleri anlattı. Karaloğlu, “Son 4 yıldır Van’ın değerlerini ortaya çıkarabilmek için Bahçesaray’dan, Gevaş’a, Erciş’e ve Van Merkez’e kadar 9 ayrı etkinlik ve festival yapıyoruz. Ve inatla 4 yıldır da buna devam ediyoruz. Geçen yıl deprem oldu ‘deprem yılında bunlar olur mu? Acaba ayıp mı olur? dendi. ‘Hayır’ biz dedik ki esas şimdi ihtiyacımız var. Düşmüş olan şehri ayağa kaldırmak için buna ihtiyacımız var. Geçen yılda yine bütün etkinliklerimizi yapmış olduk. Bu yıl da inşallah hepsini yapacağız.”

    “İNCİ KEFALİNİN UÇUŞUNU ARTIK HEM TÜRKİYE HEM DE DÜNYA BİLİYOR”

    Festival etkinlikleri yapmalarının sebebinin Van’daki değerleri Türkiye ve dünyaya tanıtmak olduğunu ve bundan da başarı elde ettiklerine dikkat çeken Karaloğlu, şunları kaydetti: “Bunları niye yapıyoruz. Bizim çok önemli değerlerimiz var. Bahçerasaray’da ‘Fakiye Teyran Kültür ve Sanat Festivali’ni yapıyoruz. Niye? Fakiye Teyran bu bölgenin çok önemli bir değeri. Bir mutasvvıf-şairlerinden, ama bölgenin dışında Türkiye’de çok fazla tanınmıyordu. Ama bugün baktığımızda 4 yılın sonunda Türkiye Fakiye Teyran’ı tanımış oldu. 4 yıldır inatla İnci Kefali Festivali’ni yapıyoruz. İnsanlar televizyondaki belgeselde herkes Alaska’daki somun balığının uçtuğunu bilir de, daha çok uçan inci kefalini bilmezdi. Ama bugün Türkiye, dünya inci kefalinin uçtuğunu tanıyor. Daha çok tanıması daha çok bilmesi lazım. Önümüzde yüce yaratıcının bin 640 rakımda Van Denizi diye bir nimeti var. Fakat biz bundan istifade etmiyorduk. Ne sporda istifade ediyorduk, ne de ulaşımda, ne de turizmde istifade edebiliyorduk. Biz yine 4 yıldır Van Denizi Su Sporları Festivali ile Offshore yarışmaları yapıyoruz. Amacımız da gençlerimizin denizi daha kullanmasını istiyoruz. "

    MİLLETVEKİLİ ORHAN: BÜTÜN BAHARLARIMIZ BÖYLE GEÇER

    Türkiye'nin son süreçte girdiği olumlu havayı 'bahar havası' olarak değerlendiren AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan da, "İnşallah bütün baharlarımız böyle güzel geçer. Bu bahar çok umutlu, çok sevinçliyiz. Dolayısıyla memleketimizin bu güzel görüntüsü altında sizlerle beraber olmak, bunu geliştirmek, bunu büyütmek, umutlandırmak hepimize mutluluk veriyor diye düşünüyorum. Umuyoruz ki bu bahar gününün havası güzelliği, Türkiye'nin gelecekte inşa etmiş olacağı kardeşliği, birlikteliği, en önemlisi de ülkemizin ihtiyacı olan demokrasiyi, hep beraber bu baharla birlikte büyütüp devam ettireceğiz.'' diye konuştu.

    AKDAMAR ADASI'NA, TÜRKÇE, KÜRTÇE VE İNGİLİZCE ‘VAN GÜZEL’ PANKARTI ASILDI

    Yapılan konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan ve katılımcılarla birlikte Van Gölü'ne karanfil attı. Gönül Elçileri Projesi kapsamında Van’a gelen İzmirlilerle hatıra fotoğrafı çektiren Vali Karaloğlu, beraberindekilerle birlikte tarihi Akdamar Kilisesi’nin önünde Vanlı otelciler tarafından hazırlanan yöresel yemeklerden tadımlık aldı.

    Vali Karaloğlu, kendi elleriyle İzmir’den gelen ‘Gönül Elçileri’ne ikram etti. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı folklor ekiplerinin yaptığı gösterilerine Vali Münir Karaloğlu ile protokol üyelerinin vatandaşlarla birlikte çektiği halayın ardından program sona erdi. Bu arada İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 5 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde Akdamar Adası’na Türkçe, Kürtçe ve İngilizce ‘Van Güzel’ pankartı asıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER