ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 12:16

Akciğer tansiyonu buhar yöntemiyle tedavi edildi

Akciğer tansiyonu buhar yöntemiyle tedavi edildi


Akciğer tansiyonu teşhisi koyulan Ayşe Güler, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde buhar tedavisi yöntemiyle sağlığına kavuşturuldu. Bu yöntemle "skleroderma" isimli romatizmal hastalığı olan ve akciğer atardamar basıncı çok yüksek iki hastada, buhar şeklinde verilen iloprost ile önemli bir düzelme sağlandığı açıklandı.

ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde, nefes darlığıyla başvuran romatizma hastası Güler’e, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör tarafından yapılan tetkikler sonucunda akciğer tansiyonu (pulmoner arteriyal hipertansiyon) teşhisi koyuldu. Ciddi nefes darlığı, ayak şişliği ve yürüme zorluğu olan hastaya, akciğer damarındaki artmış basıncı düşürmek için solunum yoluyla iloprost tedavisi uygulandı. Akciğer damar basıncında hızlı düşüş sağlanan Güler’in nefes darlığı geriledi, ayak şişliği düzelerek şikayetleri azaldı.

Yrd. Doç. Dr. Güngör, yaptığı açıklamada pulmoner hipertansiyonun, vücutta dolaşan kirli kanı oksijenlenmek üzere kalbin sağ tarafından akciğerlere getiren, pulmoner arter ismi verilen damarlarda kan basıncının artması sonucu ortaya çıktığını söyledi. Tedavi edilmeyen hastalarda zamanla kalbin sağ tarafında geri dönüşümsüz hasar meydana geldiğini ve hastanın kaybedildiğini belirten Güngör, “Halk arasında akciğer tansiyonu olarak da bilinen bu hastalık çok nadir görüldüğü için tanısı koymak ve tedavi etmek zor. Tanı koymak için ilk yapılması gereken, böyle bir hastalığın olabileceğini düşünmektir.” dedi. ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde bu hastalığın teşhisi, tedavisi ve takibinin başarıyla yapılmakta olduğunu vurgulayan Güngör, “Bu hastamızla beraber skleroderma isimli romatizmal hastalığı olan ve akciğer atardamar basıncı çok yüksek iki hastamızda, buhar şeklinde verilen iloprost ile önemli bir düzelme sağladık. Amacımız, bu nadir hastalığa karşı halkımızı ve hekimlerimizi bilinçlendirip etik değerler dahilinde doğru ve etkin tedaviyi yapmaktır.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER