ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 09:27

AKBİS‘in gözleri sandığın üstünde

AKBİSin gözleri sandığın üstünde

Sandığa yönelik olası hile girişimlerine karşı önlem alan AK Parti, seçimleri AKBİS adı verilen özel bir sistemle takip edecek. Sonuçları merkeze ulaştıracak sistem, sandık güvenliğinin de sigortası olacak.


Hummalı bir şekilde 30 Mart seçimlerine hazırlanan AK Parti, sandığa yönelik muhtemel hile girişimine karşı tedbirleri de devreye sokuyor. Bir asıl, bir yedek müşahidin yanı sıra, 9 kişilik sandık yönetim kurulu üyesi görevlendiren parti yönetimi, AKBİS'ten (AK Parti Bilgi Sistemleri) de en üst düzeyde yararlanacak. Akşam'ın haberine göre 30 Mart günü, görevli olacak 1 milyona yakın kişinin sandık başlarından sisteme atacağı veriler sayesinde sonuçlar, iki saat içerisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve parti yönetiminin önünde olacak. 

3 SEÇİMDE DE KULLANILACAK

Daha önceki seçimlerde, o dönemin teknik altyapısıyla hizmet veren AKBİS, son imkanlarla donatıldı ve güvenlik bakımından da güçlendirildi. 30 Mart'taki yerel seçimlerin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlerde de kullanılması planlanan sistem sayesinde Türkiye'nin dört bir yanından sonuçlar, AK Parti'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'ne (SKM) ulaşacak. 11'er kişilik ekiplerle sandık başlarında kuş uçurtmayacak AK Parti, böylece sonuçları da en hızlı ve güvenilir şekilde almayı planlıyor.

AK PARTİ'NİN TWITTER SİSTEMİ!

Sistem sayesinde sandık başında olan AK Partili görevliler, il ve ilçelerde hizmet veren kişilerle bire bir iletişim kurabilecekleri gibi tüm görevlilere toplu mesaj da gönderebilecek. "AK Parti'nin Twitter'ı" olarak sistemin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok ilde yapılan testlerden başarıyla çıktığı kaydedildi. Sistem, hem seçime hile karıştırılmasının önüne geçmeyi, hem de sandık güvenliği konusunda yaşanan sıkıntılara çözüm bulunmasını amaçlıyor.

SONUÇLAR İKİ SAAT İÇİNDE HAZIR

Kullanıcılar, özel şifre ile sisteme dahil olarak bilgilerini aktarabilecek. Sistemde, özel güvenlik duvarının da bulunduğu kaydedildi.
1 milyona yakın AK Partilinin görev yapacağı seçimlerde sandıklar açılır açılmaz sayılacak oyların rakamları anında Genel Merkez'e bildirilecek. Bu sayede sandıklar açıldıktan 2 saat sonra resmi olmayan tüm sonuçlar Genel Merkez'e ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ulaştırılmış olacak.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER