ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 21:06

Akaydın, 2012 faaliyet raporundan onay aldı

Akaydın, 2012 faaliyet raporundan onay aldı


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, meclis toplantısında okunan 2012 faaliyet raporundan eleştirilere rağmen onay aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 Nisan ayı olağan meclis toplantısı belediyenin kültür salonunda yapıldı. Toplantıda belediyenin 2012 yılı denetim faaliyet raporu okundu. Daha sonra AK Parti, MHP ve diğer meclis üyelerinin eleştirilerine maruz kalan rapor tüm üyelerden onay alarak kabul edildi. AK Parti Grup sözcüsü Murtaza Tamyürek, Büyükşehir Belediyesi’nin finansal olarak iyi yönetilemediğini iddia etti.

Maliye başkanlığının 4 yıl içinde 4 defa değiştiğini vurgulayan Tamyürek, artık esnafın dahi belediyeye güvenip de mal vermediğini öne sürdü. Hem trafiğin yoğunluğuna tedbir alınmamasını, hem de aktarmalı ulaşımı eleştiren Tamyürek, vatandaşların yoğun olarak ulaşım konusunda şikayette bulunduğunu belirtti.

Tamyürek, Karayolları'nın yakın zamanda çevre yoluna 3 tane köprülü kavşak yapacağını, bunun projelendirilmesinin bittiğini ve ödeneğinin geldiğini bildirdi. Akvaryum yatırımını öven Tamyürek, Antalya’nın bunun gibi vizyon projelerine ihtiyacı olduğunu, Akaydın’ın başkanlığındaki belediyenin bunu başaramadığını ifade etti.

Tamyürek, yapımı tamamlayan diğer projeler için de Akaydın’ı eleştirdi. Özellikle belediyenin yeni hizmet binasına değinen Tamyürek, Akaydın’ın burayı yeniden bir üniversiteye kiralamaya veya satmaya çalışmasını yanlış bulduğunu söyledi. Bütçe konusunda da eleştirilerde bulunan Tamyürek, 2009’da yüzde 12 olan personel bütçesinin bugün yüzde 20’lere çıktığını kaydetti. Tamyürek, yatırımlara ayrılan yüzde 51’lik bütçenin yüzde 15’e düştüğünü belirtti.

MHP Grup sözcüsü Reşat Oktay da belediyenin vizyon projesinin bulunmadığını belirterek, yapılanların göz boyama olduğunu dile getirdi. Bağımsız meclis üyesi olan Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım da belediyenin Aksu’da gözle görülür faaliyet göstermediğini, Antalya’nın hak ettiği hizmeti alamadığını söyledi.

Akaydın ise eleştirilere, belediyeyi borç yükü ile aldığını belirterek cevap verdi. Bu borcu 6 ayda kapatmak istediğini, ancak bunu başaramadığını kaydeden Akaydın, “En son bana 90 milyon lira borç alma yetkisi verdiniz. Bu paranın 30 milyonu 30 saatte bitti. Ne yapayım, ben mi yaptım bu borçları?” diye sitemle cevap verdi. Tartışmaların ardından 2012 faaliyet raporu oy birliğiyle onaylandı. Devam meclisinin yarın yapılacağı bildirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER