ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 13:39

Akay’a esnaf teşekkürü


İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Gıda ve Yem Kanunu’na bağlı bir yönetmelik değişiminde verdiği destek için AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay’a teşekkür ziyareti yaptı.

Ziyarette konuşan Bağcı, Türkiye genelindeki 550 bin gıda işyerinden kayda tâbi olanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan almak zorunda olduğu işletme kayıt belgesi ile onaya tâbi olanların aldığı işletme onay belgesi için bakanlığa verilmesi gereken işyeri açma ve çalışma ruhsatının, bundan böyle müracaat sırasında istenmeyeceğini söyledi. Oda Başkanı Bağcı, “Bakkallar, en küçük perakende gıda satan işletmelerdir. Aile şirketi olan bu işletmeler, çok az sermayeyle ticaretini sürdürmektedir. Hiç kimseye yük olmamaya çalışırlar. Bakkallarımız, arada ufak tefek engellerle karşılaşıyor. Bu engellerin en önemlilerinden bir tanesi de perakende gıda satan işletmelerde yeni kayıt numarası adı altında 5996 Sayılı Gıda ve Hayvancılık Kanunu’na göre belediye ruhsatı istemeseydi. Geçmişte imar planlarımızın düzgün olmaması sebebiyle birçok esnafımızın belediye ruhsatı yoktu. Halen faaliyetine devam eden bu esnafların işletme kayıt numarası alması bu yasayla da imkansızdı. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile görüşmelerimiz neticesinde bu konunun esnaflarımızı mağdur ettiğini ilettik. Sayın İl Başkanı bize çok yardımcı oldu ve bu konuyu Ankara’ya taşıdı. Girişimleri neticesinde bu sorun çözüldü. İzmir’deki esnaflarımız kendisine minnettar.” dedi.

Mağduriyetlerinin önüne geçildiğini ifade eden Yenice de, “Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu olarak ülke genelindeki 100 bin kayıtlı esnafımız adına şükranlarımızı dile getirmek istiyorum. 5996 sayılı yasayı yürürlüğe sokan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu yanlıştan dönmesi çok ulvi bir davranış. Bu davranış, esnafın önünü de açmıştır. Feryadımızı Ankara’ya ileten AK Parti İl Başkanı Akay’a teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Esnafların probleminin çözülmüş olmasına sevindiklerini belirten Akay ise, “Bu konu bize ilk geldiği zaman yönetim kurulumuzda görev yapan gıda mühendisi bir arkadaşımıza görev verdik. Konuyu araştırması ve çözüm noktasında neler yapılabileceği konusunda rapor hazırlamasını istedik. Yasanın küçük esnafa yansımasını değerlendirdik ve arkadaşımızın hazırladığı raporu Ankara’ya götürdük. İncelemeler sonucu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 5996 sayılı düzenlemeyi geri çekti. Sayın Bakanımız ve bürokratlarına teşekkür ediyorum. Biz her zaman esnafımızın ve İzmirlilerin yanındayız.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER