ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:39

AK Parti'nin Mardin mitingi


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Gezi olayları ağaç için, çevre için değil, Türkiye'nin yürüyüşünü, o yükselişini durdurmak için yapılmıştır. 17 Aralık komplosunun amacı da aynı Gezi gibi Türkiye'nin yürüyüşünü durdurmaktır. Telefonların dinlenmesi, bunların yayınlanması, montaj kasetler, sokakların tahrik edilmesi Türkiye'ye yönelik bir komplodur'' dedi.
Başbakan Erdoğan, partisinin, Mardin Karayolları Parkı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti.
Konuşmasında Mardin'in büyükşehir olduğunu anımsatan Erdoğan, ''Barajları aşamayan bir parti çıktı ortaya, BDP. O zaten barajı da aşamıyor, 10'un altında. Ve işte bağımsız milletvekilleriyle falan bir grup kuruyor. Fakat tabi bu seçimde baraj yok, yerel seçim, belediye seçimi ama dikkat edin Mardin'i kim büyükşehir yaptı? Mardin'in Büyükşehir Belediyesi olmasına bu CHP karşı çıktı, bu MHP karşı çıktı, bu BDP karşı çıktı'' diye konuştu.
Erdoğan, ''Burada benim artık CHP'yi konuşmama gerek yok, MHP'yi konuşmama da gerek yok. Fakat bir şeyi söylemem lazım. Mardin hizmete mi oy verecek yoksa ideoloji siyasetine mi oy verecek? Hizmete oy vereceksek, o zaman ben diyorum ki, şu 18 gün çok çalışacağız'' dedi.
Konuşması sırasında ''Erdoğan baba'' şeklinde sloganlar üzerine, Başbakan Erdoğan, ''bana baba demeyin, o babalar geçmişte kaldı, biliyorsunuz limanlarda babalar var, bir de başka türlü babalar var, geldi geçti. 'Bana baba' demeyin, biz size efendi olmaya, baba olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim böyle bir farkımız var'' ifadelerini kullandı.
''Herkes bilsin ki, milletimiz bize kal dediği müddetçe hiçbir tehdide hiçbir saldırıya, hiçbir tahrike boyun eğmeyiz eyvallah demeyiz'' diyen Erdoğan, Türkiye'de iktidarın sadece ve sadece sandıkla değişeceğini söyledi.
Türkiye'de iktidarları milletin getirip, milletin götüreceğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
''Türkiye'yi artık manşetler değil, belli sermaye grupları değil, elitler, seçkinler değil, millet yönetir. Türkiye'yi artık sokağa dökülen terör örgütleri değil, devlete sızmış paralel yapılar değil, iftiralar, montajlar, hukuksuz ses kayıtları değil millet yönetir millet. Biz rükuda Allah'ın huzurunda eğiliriz, başka hiçbir gücün önünde eğilmedik, eğilmeyiz bu böyle bilinsin. 12 yıl boyunca biliyorsunuz bize çok çeşitli tuzaklar kurdular, önümüze engeller çıkardılar, saldırılar düzenlediler, provokasyon yaptılar, hiçbirine boyun eğmedik, asla geri adım atmadık, sizin emaneti kutsal kabul ettik o emaneti canımız gibi koruduk.''
-''Çözüm sürecini baltalamaya çalışıyorlar''
Ekonomiyi büyüttüklerini, 230 milyar dolarla aldıkları milli geliri, 820 milyar dolara çıkardıklarını anlatan Erdoğan, ''Devletin kamu net borç stoku neydi biliyor musunuz? 100 liranın 73 lirası borçtu, şimdi 35 lirası borç nereden nereye'' diye konuştu.
Mardin'de güzel bir imam hatip yapıldığı haberini aldığını belirten Erdoğan, ''İnşallah açılışında beraber oluruz'' dedi.
Milletten aldıkları güçle, okullar, üniversiteler açtıklarını, yollar yaptıklarını barajlar, konutlar inşa ettiklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
''Sizden aldığımız destekle yasakları kaldırdık, yoksullukla mücadele ettik, yolsuzluğa asla izin vermedik. İşte bütün bunlar birilerini ciddi şekilde rahatsız etti ve rahatsız ediyor. Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmaya çalışıyorlar. Büyüyen ekonomiyi geriletmeye çalışıyorlar, huzuru bozmaya çalışıyorlar. Bizim Mısır'da demokrasiye, Filistin'de insanlığa, Suriye'de mazluma, mağdura sahip çıkmamızdan rahatsız oluyorlar. Çözüm sürecini baltalamaya çalışıyorlar. ''
-''Sokakların tahrik edilmesi, Türkiye'ye yönelik bir komplodur''
''Gezi olayları ağaç için, çevre için değil, Türkiye'nin yürüyüşünü, o yükselişini durdurmak için yapılmıştır'' diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''17 Aralık komplosunun amacı da aynı Gezi gibi Türkiye'nin yürüyüşünü durdurmaktır. Telefonların dinlenmesi, bunların yayınlanması, montaj kasetler, sokakların tahrik edilmesi Türkiye'ye yönelik bir komplodur. Altını çizerek söylüyorum; bu saldırılar AK Parti'ye karşı değil, hükümete karşı değil, bu yapılanlar ulusal güvenliğimize, Türkiye'ye, devlete yönelik saldırılardır. Bu saldırılar, büyüyen ekonomiye, birliğimize, kardeşliğimize, çözüm sürecine yönelik saldırılardır. 30 Mart'ta hep birlikte bu saldırılara dur diyeceğiz. 30 Mart'ta bu komploları, bu tuzakları hep birlikte bozacağız. 30 Mart'ta çözüm sürecine sahip çıkacak, yani gençlerimizi yaşatacak, yani çocuklarımıza aydınlık bir gelecek sunacağız. Siz çözüm sürecinden, huzur projesinden ne kadar memnun, bilin ki birileri de o kadar rahatsız. İşte, 30 Mart'ta bu huzur ortamına bu kardeşlik ortamına da sizler sahip çıkacaksınız. Hem Mardin'in hem Türkiye'nin huzuruna oy verecek, destek olacaksınız.''
-''Ben Kürtlerin temsilcisiyim diye siyaset yapılmaz''
Mardin'in büyükşehir olmasına CHP, MHP ve BDP'nin karşı çıktığını anlatan Erdoğan, ''Şimdi soruyorum, bu BDP sizin huzurunuza Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına talibim diye nasıl gelecek? Sizin bunlara cevap vermeniz lazım. İdeoloji siyaseti ile Mardin yönetilmez'' dedi.
''Ben Kürtlerim temsilciyim'', ''Ben Türklerin temsilcisiyim'' ''Ben Arapların temsilcisiyim'' diye siyaset yapılamayacağını vurgulayan Erdoğan, siyasetin kendilerinin gibi yapıldığını, kendilerinin Türkiye'nin, 77 milyonun temsilcisi olduklarını ifade etti.
Kendisinin belediye başkanlığından geldiğini, İstanbul'un belediye başkanlığını 4,5 sene yaptığını anlatan Erdoğan, ''Çöptü İstanbul, hava kirliliği, susuzluk almış başını gidiyordu'' dedi.
Mardin'in belediye payının arttığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:
''Mardin'in tüm sınırları büyükşehir belediyesinin hizmetinde olacak. İnanın bu BDP belediyecilikten anlamaz. Bunların böyle bir derdi yok, bunların derdi başka ama ben ve arkadaşlarım inanın bizim derdimiz, size olan sevdamız, size olan aşkımız. İstiyoruz ki Ankarayla, milletvekillerimizle ve buradaki büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleriyle Mardin'i sıçratalım, ayağa kaldıralım. Yani burada yapılacak yanlış bir tercih inanın Mardin'i garip hale sokar, yazık olur Mardin'e.''
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER