ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 16:25

AK Parti'nin Afyonkarahisar mitingi


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Manşetlerle, sokak eylemleriyle, küresel projelerimize açtıkları davalarla, iddialarla, ithamlarla, iftiralarla bir kez daha aynı tuzağı kurmaya, bir kez daha aynı senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyorlar" dedi.

Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde vatandaşlara seslendi.
"Manşetlerle, sokak eylemleriyle, küresel projelerimize açtıkları davalarla, iddialarla, ithamlarla, iftiralarla bir kez daha aynı tuzağı kurmaya, bir kez daha aynı senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyorlar" diyen Erdoğan, yapacakları üçüncü havalimanının engellenmeye çalışıldığını belirtti.
Kanal İstanbul'u engellemek istediklerini, Marmaray'ı da engellemeye çalıştıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Ne oldu? Engellemeye çalıştı, çalıştı, başarabildiler mi? Söke söke aldık ve Marmaray'ı yaptık. Şimdi merak ediyorum engellemeye çalışanlar acaba hangi yüzle Marmaray'a binip de oradan karşıya geçiyorlar? Allah rahmet etsin Sivaslı Nuri Demirağ boğaza ilk köprüyü yapacağı zaman ona da o zaman İnönü engel oldu. Hayaliydi yapamadı. Şimdi torunu bizim partimizin milletvekili ama biz yaptık, biz başardık. Birinci köprünün karşısına dikildi, kim? CHP. İkinci köprünün karşısına dikildi, kim? CHP. Şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yapıyoruz, kim karşı çıkıyor, yine CHP.
Denizin altından şimdi ikinci geçidi yapıyoruz, otomobil geçidi, ona da karşı çıkıyorlar. Allah'tan denizin altından da, göremiyorlar. Onlar isteseler de istemeseler de biz bunları yapacağız. Bunların önünü kesemeyecekler. Zafer Havalimanı'nı yaptık mı, yaptık. Bunlara kalsa olur muydu? Bunların böyle bir derdi yok ki böyle bir sevdası, böyle bir aşkı yok. Bu kez sert kayaya çarptılar, bu kez millete tosladılar, millete. Bu millet çok güçlü şekilde iradesine, sandığa, hükümetine, demokrasiye, hükümetine, siyasete sahip çıktı. Bu aziz millet kimin ne yapmaya çalıştığını, kimin nerede durduğunu görüyor. Engin ferasetiyle olaylarda hakemlik yapıyor."

"Sen laf milliyetçisisin"

Türkiye'de on ay önce, 2013 yılının mayıs ayında tarihi nitelikte gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, söz konusu ayda İstanbul'da 46 milyar dolarlık üçüncü havalimanının ihalesini yaptıklarını belirtti. "Bizim cebimizden bir kuruş çıkmıyor" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Tamamen ihaleye giren 5 ortaklı konsorsiyum bunu yapıyor. Ne yapacak? 20 yıl burayı çalıştıracaklar. 20 yıl sonra ne olacak? Devlete teslim edecekler. Bunu durdurmak istediler, hala bunu durdurmak için gayret içindeler ama başaramayacaklar. Bu üçüncü havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 100 milyon. Dünyanın ilk üç havalimanından bir tanesi, bunu engellemeye çalışıyorlar. Ankara'da Japonya Başbakanı ile bir görüşme yapıyorum o ay içinde, ağırladık, misafirim. Nükleer enerji santralini yapacağız, nerede? Sinop'ta. Maliyeti ne? 22 milyar dolar. Yapacaklar, belli bir süre işletecekler ondan sonra onu bize devredecekler. Bu da beyleri rahatsız etti. ondan sonra ben Japonya'ya gittim. MHP'nin başındaki zat ne diyor biliyor musun, geçenlerde? Gerçekten acınacak bir hali var. 'Bu başbakan hiç yer inmiyor ki' diyor, 'Hep havada geziyor' diyor, 'Ama onu da biz kulaklarından tutup getireceğiz' diyor. MHP'nin genel başkanı, ismini anmayacağım için isimlerini vermiyorum biliyorsunuz, bu iki ismin ismini hiç anmıyorum, MHP'nin genel başkanı olan zat, sen zaten uçma özürlüsün, senin böyle ülkeler arası dolaşman zaten mümkün değil. Çünkü 3,5 yıl bu ülkede başbakan yardımcılığı yaptın, nereye gittin onu söyle.
Bu ülkenin başında biz öyle bir ecdadın torunlarıyız ki at üstünde kıtalar arası dolaşıyorlardı ama sende böyle bir şey yok. Sen laf milliyetçisisin, laf. 3,5 yıl başbakan yardımcılığı yaptın, ne yaptın onu söyle. İşte Sakarya, Düzce depreminde ne yaptınız onu söyleyin. Onların çürüklerini biz topladık."
Kendi iktidarları döneminde de depremlerin olduğunu, Van'da, Bingöl'de, Simav'da depremlerin yaşandığını hatırlatan Erdoğan, "Şu anda oralar deprem öncesinden daha güzel hale geldi. Neden? Güçlüyüz, sağlamız, anında müdahale ve bir yılda deprem bölgelerini farklı hale getirdik. Seyretmedik, izlemedik, dertliydik, dertli olduğumuz için bunları yaptık" ifadelerini kullandı.

"Rahat durmadılar, kıskandılar"

Geçen Mayıs ayında İstanbul Boğazı'na 2,5 milyar dolarlık yatırımla Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün temelini attıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, köprüdeki iki kulenin yüksekliğinin 250 metre olduğunu söyledi. 4 gidiş, 4 geliş olan köprünün 15 yıl çalıştırılmasının ardından devlete teslim edileceğini belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"4 şerit gidiş, 4 şerit geliş ama ortasında ne var biliyor musunuz? Tren. Ortadan da raylı sistem. İlk defa Türkiye'de bu uygulamayı yapıyoruz, dünyada da örnek köprülerden bir tanesi. İstanbul borsası ilk defa 93 binin üzerine çıkıyor. Rahat durmadılar, kıskandılar ve borsa işte şu andaki seviyelerine maalesef düştü ama yine çıkacak. Merkez Bankası'nın durumu neydi? Döviz rezervi 27,5 milyar dolardı. MHP'den böyle aldık. Mayıs ayı itibarıyla 136 milyar dolara çıkmıştı, şu anda 130'a filan düştü. Böyle bir noktaya gelmiştik. IMF yine MHP 23,5 milyar dolarla bize devretti. 3,5 yıl kaldı 5 yıl kalması gerekiyordu, duramadı, kaçtı gitti MHP. Niye kaçtın, 5 yıl işte kalsaydın orada? Kalacak mecali yoktu, yürütemedi bu ülkeyi, gitti. 23,5 milyar dolar IMF'ye borç şu anda sıfırlandı, 14 Mayıs'ta onu sıfırladığımız gibi şimdi IMF bizden borç istiyor, buraya geldik. Gösterge faizi, biz yüzde 63 seviyesinden aldık, yine MHP'den. Mayıs ayında nereye düştü biliyor musunuz? Yüzde 4,6'ya, ta oraya kadar düştü. Bir değil, iki değil, üç değil tam 4 kredi derecelendirme kuruluşu ard arda Türkiye'nin kredi notunu yükselttiler. Hep bu dönemde oluyor bunlar, çünkü güçlü bir Türkiye vardı. Güçlü bir Türkiye farklı bir şekilde kendini dünyada hissettiriyordu."
Yine aynı dönemde enflasyonda, sanayi üretiminde, dış ticarette de üst üste rekorlara şahit olunduğunu vurgulayan Erdoğan, "İşte bütün bunlar bir tek ay içinde, Mayıs 2013'te oldu. Türkiye'nin umudu çoğaldı, Türkiye'nin heyecanı arttı, Türkiye hep birlikte bu gelişmelere sevindi" diye konuştu.

"Bir el devreye girdi"

Bunların yanı sıra çözüm sürecinde de çok önemli mesafelerin kat edildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Silahlar sustu, siyaseti devreye aldık. Hatırlayın, Nevruz bütün Türkiye'de coşkuyla, barış umuduyla, huzur heyecanıyla kutlandı. Ölümler adeta sona erdi, gözyaşlarını dindirdik. Türkiye'nin önündeki terör engeli hamd olsun çok farklı bir konuma düştü. Türkiye'yi zincirlerinden, prangalarından hamd olsun kurtarma noktasına geldik. İşte tarihimizin en başarılı, rekorlarla dolu Mayıs ayını yaşarken bir şey oldu. Bir el devreye girdi. Ağaç, park bahanesiyle insanlar sokağa döküldü. Yaktılar, yıktılar, tahrip ettiler, sokakları ateşe verdiler. 3 milyar şu an itibarıyla fidan ve ağaç diken bir iktidarız biz. Gelirken havalimanından, refüje baktım, Veysel Bey dedim, 'Bu ağaçlar nereden?' 'Bunları söktük, getirdik' dedi. Ama bunlar böyle söküp taşınan ağaç nedir bundan anlamazlar, CHP'nin kafası böyle şeylere ermez. Bunların hayatında bu yok. Modern dünya bunları bu şekilde yapıyor. Fidan dikmek yerine yetişmiş ağaçları bu şekilde bu güzelleştirmenin adımlarının atıldığı yerlere taşıyor. İşte şimdi refüjde o yetişmiş ağaçlar oraya bambaşka bir hava katmıyor mu? O caddeyi bambaşka bir zenginliğe kavuşturdu. Tabii bu olaylar çok abartılı bir dille, çok abartılı görüntülerle dünyaya servis edildi. Ben size bir şey söyleyeceğim, bu uluslararası medyanın bazıları var ki dünyada hazmedemedikleri yerleri karıştırmaya çalışırlar. Dün ne oldu biliyor musunuz? Yozgat toplantısı sebebiyle Yozgat'ın çekimini nasıl değerlendiriyorlar biliyor musunuz? 'Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını protesto etmek için toplanan kalabalık' diye. Bunların cibilliyeti bozuk, bunlarda dürüstlük diye bir şey yok. Medyayı bunlar bugüne kadar böyle kullandılar. Bunların bizde de benzer uzantıları var onu da söyleyeyim. Şimdi hele hele sosyal medyada vesaire bunu aynen bu şekilde yapıyorlar. Eğer yüreğiniz varsa, eğer mertseniz, namert değilseniz şu gerçekleri ortaya aynen yansıtın. Öyle bir yerlerden kontrolle, bir yerlerle oynamak suretiyle bunları değiştiremezsiniz."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER