ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:52

AK Partili vekiller Suruç'ta kan davalı aileleri barıştırdı

AK Partili vekiller Suruçta kan davalı aileleri barıştırdı


Doğu ve Güneydoğu’nun kanayan yarası olan kan davaları bir bir sona ermeye başlıyor. Bozdağ, Akşam ve Karatay aileleri arasında, 2 kişinin ölmesi 2 kişinin de yaralanmasıyla 4 ay önce başlayan kan davası, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri ve bölge kanaat önderlerinin girişimleri sonucu barış ile neticelendi.

Jandarma tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Aligör beldesinde düzenlenen barış yemeğine Şanlıurfa milletvekilleri Dr. Abdülkerim Gök, Seydi Eyüpoglu, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Alay Komutanı Albay Emin Dursun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Düzenlenen barış yemeğinde konuşan Milletvekili Gök, barış ve kardeşlik mesajları verdi. Gök, "Kan, kanla yıkanmaz. Bizim burada bulunmamızın nedeni Bozdağ, Akşam ve Karatay aileleri arasında birkaç ay önce yaşanmış olan ve sonucu da son derece vahim bir şekilde biten bir kan davasına son vermektir. Bu amaçla bölgenin kanaat önderleri ile bir araya geldik. Öncelikle bu barış sürecinde bizlere her türlü katkı sunan değerli kardeşlerimi tebrik ediyorum. Barış ve kardeşlik, huzur ortamı ile gerçekleşir. Bu coğrafya, kan davaları ile anılmak istemiyor. İslami emir ve yasakları yaşayan siz değerli insanların öncülüğünde, cahiliye toplumlarının davası olan kan davaları artık son bulacak. Buna benzer hadiseler toplumun önde gelenlerin katkısı ile geride bırakacağız.” dedi.

Başlayan kavga ortamının, henüz kan davasına dönüşmeden barış ortamı olması için çabaların azami bir şekilde sarf edilmesi gerektiğini belirten Gök, ’’Bu barışın, bugünlerde ülkemizde kardeşliğin ve huzurun kalıcı bir şekilde vesile olmasına rabbimden niyaz ediyorum. Bölgede bir ay içerisinde neredeyse 10-15 insanın barışını yapmış bulunuyoruz. Bu cahiliye döneminde kalan hadiseyi Peygamberimiz (sas) Veda Hutbesi’nde gerektiği şekilde yapmış ve bütün dersleri insanlık ve Müslümanlığa vermiştir. Biz bu şiar ve düsturla yaşamalıyız.’’ ifadesini kullandı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seydi Eyüpoğlu ise şunları ifade etti: ’’Bu husumetin, bu kan davalı iki ailenin barışması kucaklaşması için Suruç’a geldik. Barışımız güzel bir merasim, bayram havası içinde yapıldı. Ve bizi en çok sevindiren bu oldu. Bu üzücü olaylar yaşanmadan önce önlemini alıp barışı sağlayalım. Bizim bölgede kin, kan, nefret olmasın. Barış, huzur, merhamet, birlik beraberlik, kardeşlik ruhuyla yaşayalım. Ülkemizin bu çözüm sürecinde inşallah bu barışımız bütün barışlara örnek olur. İnşallah bir daha kan davalı ailelerin kan diyetlerini ödemek için ayaklarına kadar gitmek yerine, barış için ayaklarına gideriz.’’

Yenilen barış yemeğinin ardından aile büyükleri bir araya gelerek Kur’an-ı Kerim ve tekbirler eşliğinde barıştılar. Barışa katılan aileler, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Abdülkerim Gök, Seydi Eyüpoğlu ve Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’e duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettiler. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER