ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:57

AK Partili vekili zorla getirme kararı

AK Partili vekili zorla getirme kararı

Mahkeme heyeti, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ile için zorla getirilme kararı verdi.


Eskişehir CHP'li Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik yapılan 'yolsuzluk operasyonu' sonrasında açılan 'ihaleye fesat karıştırma, ihale edilen işlerin ediminin ifasına fesat karıştırma,' suçlamasıyla açılan 6 ayrı davadan 3'ünün ilk duruşması bugün yapıldı. Mahkeme heyeti, duruşmaya mazeret bildirmeyip katılmayan müştekiler AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ile Belediye Meclis Üyesi Akif Çizmelioğlu için zorla getirilme kararı verdi.

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz yargılanan Büyükşehir Belediyesi ile belediyeye bağlı İmar İnşaat AŞ çalışanı 15 sanık katılmadı. Şüphelilerin savunma hazırlayamadıkları gerekçesiyle sundukları mazeret dilekçeleri mahkemece kabul edildi. Mahkeme, sanık avukatlarının dosyadaki bilirkişi raporlarının çıkarılması talebini ise 'delillerin değerlendirilmesi' mahkemenin takdirinde olduğunu gerekçe göstererek reddetti. Mahkeme, tamamı AK Parti Belediye Meclis Üyesi olan müştekilerin katılma taleplerini de bu kişilerin suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, duruşmaya katılmayan müştekiler AK Parti Eskişehir Salih Koca ile Belediye Meclis Üyesi Akif Çizmelioğlu için zorla getirilme kararı verdi.

Milletvekili Koca'nın Meclis'teki çalışmalarda olduğu, Meclis Üyesi Çizmelioğlu'nunda yurt dışında olduğu ve bu nedenle mahkemeye mazeret dilekçesi göndermediği öğrenildi. Mahkemenin bu isteğine göre polis, söz konusu müştekileri gelecek celsede duruşmada hazır bulunmalarını sağlayacak. Mahkeme, sanıkların ifadelerinin alınması için duruşmayı ileriki bir tarihe erteledi.

23 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Porsuk Çayı ve muhtelif kanallardaki düzenlemeler, Masal Dünyası ve Eskişehir Kentsel Gelişim Projesi yapım işi ihalelerine fesat karıştırıldığı, kamu zararına sebep olunduğu şikâyeti üzerine geçtiğimiz ocak ayında Büyükşehir Belediyesi üst düzey çalışanlarına yönelik gözaltı işlemi yapıldı. Gözaltına alınan 23 kişiden bazısı emniyetteki ifadelerinin ardından, bazıları da savcılıktaki sorgulamalarından sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Şüphelilerden 5'i ise çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 5 tutuklu sanık, avukatların yaptığı itiraz üzerine bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Operasyonun ardından Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 ve 2008 yılları arasında yapılan ihalelerde belediyenin zarara uğratıldığı kaydedildi. İddianamede, sanıkların ‘kamu kurum ve kuruluşların ihalesine fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği’ suçlarından cezalandırılmaları istendi. İddianameyi hazırlayan savcılık, dosyanın kapsamlı olduğuna kanaat getirerek 6 ayrı dava açılması talebinde bulundu. Bu talep, 1 ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Konuyla ilgili 6 davanın ilk 3’ü duruşması geçtiğimiz günlerde 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER