ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 21:35

AK Partili Gürbüz’den denetim komisyonu raporu eleştirisi


Samsun İlkadım Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Kerami Gürbüz belediyenin 2012 yılı denetim raporunda
belediyenin birçok israf harcama yaptığını belirterek “Bu harcamaların önüne geçilebilseydi, belediyenin yapmayı düşündüğü yeni hizmet binası için 20 milyon liralık kredi teklifine ihtiyaç kalınmazdı“ dedi.

Samsun İlkadım Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı Feride Günay Tosun’un Meclis Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak İlkadım Belediyesi’nin 2012 yılı faaliyet raporu görüşülerek karara bağlandı. Daha sonra toplantıda İlkadım Belediyesi’nin 2012 yılı denetim raporu görüşüldü. Rapor hakkında söz alan AK Parti Meclis Üyesi ve Grupbaşkanvekili Kerami Gürbüz, denetim raporunda İlkadım Belediyesi’nin israfa varan harcamalar yaptığını belirterek “Bu israfların önüne geçilebilmiş ve kayıt defterleri düzgün tutulabilmiş olsaydı, İlkadım Belediyesi’nin yeni hizmet binası için düşünülen 20 milyon liralık kredi teklifine ihtiyaç duyulmazdı“ dedi.

GÜRBÜZ: BELEDİYE GİZLİ İSTİHDAM SAĞLAMIŞ

Denetim komisyonunda yer alan bazı tespitleri aktaran Gürbüz, “Denetim komisyonun tespitine göre, belediyede şuanda 660’ı dışarıdan hizmet alımı yöntemiyle toplamda bin 150 personel çalıştırılıyor. Önceki yıllarda hükümetimiz belediyelerde tasarrufa gidilmesi için belediye işçilerinin kamu kuruluşlarında istihdam edilebilmesine olanak sağladı. Böyle bir fırsat varken İlkadım Belediyesi dışarıdan hizmet yolu ile gizli istihdam sağlamış durumda. Bizce bu işçilerin yarısı ile mevcut belediye hizmetlerinin yürütüleceğini düşünüyoruz. Böyle bir tabloda işçilerin belediyeye olan yıllık maliyeti 6 milyon lira, 5 senelik sürelik maliyet ise 30 milyon lira. Ayrıca temizlik işçilerinde çalışan işçilerimizin 39 kadrolu, 294’ü şirket işçisi. Şirket işçilerinin birçoğu yeni işe alınmış. Bizler belediyenin temizlik hizmetlerini özelleştirmeden çıkarılıp belediye bünyesine alınmasının sakıncalı olabileceğini geçtiğimiz dönemde ifade ettik. Temizlik alanında İlkadım Belediyesi’nin kar etmediği kanaatindeyiz“ diye konuştu.

KAYITDIŞI İŞLEM YAPILIYOR İDDİASI

Açıklamasında İlkadım Belediyesi’nin 2012 yılı denetim raporundan ayrıntılar paylaşmaya devam eden AK Parti Meclis Üyesi ve Grupbaşkanvekili Kerami Gürbüz sözlerini şöyle sürdürdü; “Denetim raporunda İlkadım Belediyesi makine ikmal şantiyesinde yer alan yedek parça ambarında herhangi bir envanter tutulmadığı, giriş çıkışların kontrolsüz olduğu, marangoz atölyesinde yapılan bank gibi malzemelerin yapım ve depolanması konusunda herhangi bir kayıt tutulmadığı yönünde tespitlerde var. Bu sistemde her türlü kaçak işlemi ve su istimali beraberinde getirebilir. Ayrıca grup olarak İlkadım Belediyesi araçlarının çok sayıda yedek parça değiştirdiğini düşünmekteyiz. Acem Tekkesi ve Hanımlar Lokali de işletme bakımından zarar ediyor. Diğer taraftan İlkadım Belediyesi’nin temsili çiçek harcamalarında, elektrik, telefon ve su giderlerinde normalin üzerinde harcamalar yaptığı tespitler arasında yer alıyor.“

BAŞKAN DEMİRTAŞ ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Daha sonra konuşan ve eleştirilere cevap veren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, belediyenin 2012 yılını 74 milyon 187 bin lira gelir, 75 milyon 645 bin lira gider bütçesi ile kapattığını belirterek şunları kaydetti; “İlkadım Belediyesi’ndeki çalışan sayısı artmıyor düşüyor. İlkadım Belediyesi’nde 600’ü şirket işçisi olmak üzere bin 180 personel var. Belediyeyi devraldığımızda personel sayısı bin 500’ün üzerindeydi. Ben işletme mezunuyum ve temizlik işlerinde özel sektör anlayışı ile maliyetin düşürüleceğini bilen ve uygulayan birisiyim. Temizlik işlerinde maliyetin düşürülmesi konusunu demek ki uygulayamamışız. Buda Türkiye’de yer alan 15 firmanın tekelci zihniyetinden kaynaklanan bir sorun. Bu firmalarda şu anlayış var ya iş yaptıracaksınız yada kendiniz yapacaksınız.“ 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER