ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 23:06

AK Parti'den MHP'li Türkkan'a dava


AK Parti Grup başkanvekilleri, 9 Kasım 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada AK Parti Grubu'na hakaret ettiği gerekçesiyle MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.
    
AK Parti Grup başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Ayşenur Bahçekapılı, Ahmet Aydın ve Mahir Ünal adına dava dilekçesini avukatlar Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan sundu.
    
Dilekçede, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın 9 Kasım 2012'de Genel Kurul'da ''Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' görüşmeleri sırasında verilen bir önerge üzerine söz aldığı anımsatıldı.
    
Türkkan'ın konuşması sırasında AK Parti Grubu'nu kastederek, ''Ama ben sizin yerinizde olsam burada oturur, bu yasanın karşınına dikilir, aslan gibi dikilirim. Biraz namus, biraz haysiyet, biraz onur, biraz şeref varsa... Bu yasanın karşısına dikilirsiniz'' dediği kaydedildi.
    
Dilekçede, Türkkan'ın bu ifadelerle, AK Parti Grup başkanvekilleri başta olmak üzere, partinin tasarıyı Meclise getiren tüm milletvekillerine açıkça ''hakaret'' ettiği savunuldu.
    
Türkkan'ın bu ifadelerinin ardından Genel Kurul salonunda gerginlik yaşandığı ve oturuma ara verildiği hatırlatılan dilekçede, Türkkan'ın oturum tekrar açıldığında özür dilemek üzere kürsüye davet edildiği ancak özür dilemediği ve yapılan oylama sonucunda kınama cezası aldığını anlatıldı.
    
     ''Bu beyan düşünce açıklaması kapsamında mütalaa edilemez''
    
     Dilekçede şu ifadelere yer verildi:
    
''Kişinin şeref, onur ve saygınlığı, onun içindeki tüm manevi değerlerinden oluşur. Herkesin içinde yaşadığı toplumda ve ilişkiler kurduğu çevrede kişisel bir onuru, şerefi ve saygınlığı mevcuttur. Onura ve şerefe yapılan saldırılar, kişilik haklarının ihlali sayılır. İftira ve hakaretlerin kişilik haklarının ihlali niteliği taşıdığı Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarınca mevcuttur.
    
Davalı Lütfü Türkkan'ın müvekkillerimizi doğrudan hedef alarak, 'şeref, haysiyet, namus ve onur yoksunu olmakla' itham etmesi, hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırıdır.
    
TBMM çatısı altında Genel Kurul görüşmelerinde, sarf edilen ve ağır hakaretler içeren bu beyan kesinlikle siyasi eleştiri ve düşünce açıklaması kapsamında mütalaa edilemez.''
    
Dilekçede, ''tarafların sıfatı, konumları ve davalının kusurunun ağırlığı ile fiilin medyaya yansıması nedeniyle, davacıların manevi zararını telafi etmek amacıyla dava açma zorunluluğu''nun doğduğu vurgulandı.
    
Dava konusu ifadelerden manevi tazminata hükmedilmesinin tüm yasal şartlarının oluştuğu kaydedilen dilekçede, Türkkan'dan her bir davacı için 10'ar bin lira olmak üzere, toplam 50 bin lira manevi tazminat talep edildi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER